Շառլ Միշելի հայտարարությունը Փաշինյան-Ալիև-Միշել հանդիպման արդյունքում
Մայիսի 22-ին Բրյուսելում տեղի է ունեցել Եվրոպական Խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի, Հայաստանի վաչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպումը։ Հանդիպման արդյունքում Եվրոպական Խորհրդի նախագահի անունից հայտարարություն է տարածվել, որը ներկայացնում ենք ամբողջությամբ ոչ պաշտոնական թարգմանությամբ․
«Այսօր կրկին հյուրընկալել եմ Ադրբեջանի նախագահ Ալիևին և Հայաստանի վարչապետ Փաշինյանին։ Սա մեր երրորդ քննարկումն էր այս ձևաչափով։ Մենք կենտրոնացել ենք Հարավային Կովկասում իրավիճակի և երկու երկրների, ինչպես նաև ավելի լայն տարածաշրջանի հետ ԵՄ հարաբերությունների զարգացման վրա։
Բաց ու արդյունավետ քննարկում ենք ունեցել։ Անդրադարձել ենք հարցերի ողջ խմբին։ Մանրամասն քննարկել ենք հումանիտար հարցերը՝ ներառյալ ականազերծումը, պահվող անձանց ազատ արձակելու ջանքերը և անհետ կորած անձանց ճակատագրով զբաղվելու հարցը։
Հանգել ենք հետևյալ արդյունքներին․
Սահմանային խնդիրներ
Սահմանային Հանձնաժողովների առաջին համատեղ հանդիպումը տեղի կունենա մոտ օրերս միջպետական սահմանին։ Այն կանդրադառնա սահմանի դելիմիտացիայի բոլոր հարցերին և կայունության ապահովման եղանակներին։
Հաղորդակցություն
Առաջնորդները համաձայնել են, որ անհրաժեշտ է առաջ մղել տրանսպորտային ուղիների ապաշրջափակումը։ Նրանք համաձայնության են եկել Ադրբեջանի և Նախիջևանի, նաև Ադրբեջանի տարածքով Հայաստանի տարբեր մասերի միջև, ինչպես նաև երկու երկրների ենթակառուցվածքներով միջազգային փոխադրումների տրանզիտի կառավարման սկզբունքների շուրջ։ Հատկապես նրանք համաձայնեցրել են սահմանների կառավարման, անվտանգության, տուրքերի, նաև միջազգային փոխադրումների համատեքստում մաքսային վճարումների հարցերը։ Փոխվարչապետներն առաջ կտանեն այս աշխատանքը մոտակա օրերին։
Խաղաղության համաձայնագիր
Առաջնորդները պայմանավորվել են առաջ մղել քննարկումները ապագա խաղաղության պայմանագրի շուրջ, որը կարգավորելու է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև միջպետական հարաբերությունները։ Արտգործնախարարների գլխավորությամբ թիմերը առաջ կմղեն այս գործընթացը մոտակա շաբաթներում։ Ի հավելումն, ես նաև երկու առաջնորդների հետ քննարկման ընթացքում շեշտել եմ, որ անհրաժեշտ է անդրադառնալ Ղարաբաղի էթնիկ հայ բնակչության իրավունքներին ու անվտանգությանը։
Սոցիալ-տնտեսական զարգացում
ԵՄ-ն կշարունակի Տնտեսական Խորհրդատվական Խմբի աշխատանքը երկու կողմերի հետ, որի նպատակն է առաջ մղել տնտեսական զարգացումը, որից կշահեն երկու երկրներն ու նրանց բնակչությունը։
Ես նաև շեշտել եմ ժողովուրդներին երկարաժամկետ կայուն խաղաղության պատրաստելու կարևորությունը։ ԵՄ-ն պատրաստ է մեծացնել իր աջակցությունը։
Մենք պայմանավորվել ենք սերտ կապի մեջ մնալ, կրկին հանդիպել նույն ձևաչափով հուլիս/օգոստոս ամիսներին։ Շնորհակալություն»։

“Today I hosted President Aliyev of Azerbaijan and Prime Minister Pashinyan of Armenia again. This was our third discussion in this format. We focused on the situation in the South Caucasus and the development of EU relations with both countries as well as the broader region.
The discussion was frank and productive. We reviewed the entire set of issues. We had a detailed discussion on humanitarian issues, including demining, and efforts to free detainees and address the fate of missing persons.
We reached the following outcomes:
Border issues
The first joint meeting of the Border Commissions will take place on the inter-state border in the coming days. It will address all questions related to the delimitation of the border and how best to ensure a stable situation.
Connectivity
The leaders agreed on the need to proceed with unblocking the transport links. They agreed on the principles governing transit between western Azerbaijan and Nakhichevan, and between different parts of Armenia via Azerbaijan, as well as international transport through communications infrastructure of both countries. Notably they agreed on principles of border administration, security, land fees but also customs in the context of international transport. The Deputy Prime Ministers will take this work forward in the coming days.
Peace Agreement
The leaders agreed to advance discussions on the future peace treaty governing inter-state relations between Armenia and Azerbaijan. Teams led by the Foreign Ministers will take forward this process in the coming weeks. In addition to this track, I also stressed to both leaders that it was necessary that the rights and security of the ethnic Armenian population in Karabakh be addressed.
Socio-economic development
The EU will take forward with both parties the work of the Economic Advisory Group, which seeks to advance economic development for the benefit of both countries and their populations.
I also stressed the importance of preparing the populations for long-term sustainable peace. The EU is ready to step up its support.
We agreed to remain in close contact and will meet again in the same format by July/August,” Michel said in the statement.