ԱՄՆ-ը պատրաստ է ռազմական ճանապարհով պաշտպանել Թայվանը, եթե դրա կարիքը լինի: Այս մասին երկուշաբթի օրը հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը Ճապոնիայի վարչապետ Ֆումիո Կիսիդայի հետ Տոկիոյում կայացած բանակցությունների արդյունքներով համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
«Այո, սա պարտավորություն է, որը մենք ստանձնել ենք»,- ասել է նա՝ պատասխանելով լրագրողների հարցին, թե արդյոք ԱՄՆ-ը պատրաստ է ռազմական ճանապարհով պաշտպանել Թայվանը, եթե դրա կարիքը լինի։
Բայդենը հիշեցրել է, որ Միացյալ Նահանգները համաձայն է «մեկ Չինաստանի» քաղաքականությանը, սակայն ընդգծել է, որ կղզու կարգավիճակը ուժով փոխելու գաղափարը պատշաճ չէ։
«Այն կլինի հերթական գործողությունը, որը նման կլինի Ուկրաինայում տեղի ունեցածին», - հավելել է նա՝ նշելով, որ նման իրավիճակը ապակայունացնելու է ողջ տարածաշրջանը։

President Biden indicated on Monday that he would use military force to defend Taiwan if it were ever attacked by China, dispensing with the ''strategic ambiguity'' traditionally favored by American presidents in outlining what the United States would do in such a volatile scenario, The News York Times reports.
At a news conference with Prime Minister Fumio Kishida of Japan during a visit to Tokyo, Mr. Biden suggested that he would be willing to go further on behalf of Taiwan than he has in helping Ukraine fend off Russian invaders.
''You didn’t want to get involved in the Ukraine conflict militarily for obvious reasons,'' a reporter said to Mr. Biden. ''Are you willing to get involved militarily to defend Taiwan if it comes to that?''