Մեկնարկել են Եվրասիական տնտեսական ֆորումի աշխատանքները
Այսօր Բիշքեկում ընթանում է Եվրասիական առաջին տնտեսական համաժողովը, որին մասնակցում են ԵԱՏՄ անդամ երկրների բարձրաստիճան պաշտոնյաներ։
Ֆորումը բացել են Նախարարների կաբինետի նախագահ Ակըլբեկ Ժապարովը և ԵՏՀ Կոլեգիայի նախագահ Միխայիլ Մյասնիկովիչը։ Կողմերը նշել են առաջին Եվրասիական տնտեսական համաժողովի անցկացման կարևորությունը։
ԵԱՏՄ-ն ի վիճակի է վերածվել համաշխարհային տնտեսության հիմնական սուբյեկտի և օգնել վերացնել այն խեղաթյուրումները և անհավասարակշռությունները, որոնք ձևավորվել են վերջին տասնամյակների ընթացքում համաշխարհային տնտեսական հարաբերություններում։ Այս մասին հայտարարել է Նախարարների կաբինետի նախագահ Ակըլբեկ Ժապարովը։
Նշենք, որ ֆորումին գրանցվել է ավելի քան 2500 մարդ։ Այն կներառի 35 միջոցառում, այդ թվում՝ 21 թեմատիկ նիստ։ Կկազմակերպվի ԵԱՏՄ լավագույն ագրոարդյունաբերական արտադրանքի ցուցահանդես, և բուն ֆորումի արդյունքներով նախատեսվում է ստորագրել ավելի քան 17 փաստաթուղթ, այդ թվում՝ 10 համագործակցության հուշագիր։

Евразийский экономический форум начал свою работу в Бишкеке
Сегодня в Бишкеке проходит первый Евразийский экономический форум с участием первых лиц государств-членов ЕАЭС.
Открыли форум председатель кабинета министров Акылбек Жапаров и председатель коллегии ЕЭК Михаил Мясникович. Стороны отметили важность проведения первого Евразийского экономического форума.
ЕАЭС способен трансформироваться в крупный субъект мировой экономики и содействовать устранению тех перекосов и дисбалансов, сложившихся за последние десятилетия в мирохозяйственных связях. Об этом сказал Председатель Кабинета Министров Акылбек Жапаров.
Отметим, что на форум зарегистрировались свыше 2500 человек. В рамках него пройдёт 35 мероприятий, в том числе 21 тематическая сессия. Будет организована выставка лучших агропромышленных товаров ЕАЭС, а по итогам самого форума планируется планируется подписать более 17 ти документов, в их числе 10 меморандумов о сотрудничестве.