Մոսկվան պատրաստ է վերսկսել բանակցությունները Կիևի հետ: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ զրույցում, հայտնում է Կրեմլի կայքը, փոխանցում է РБК-ն։
«Հատուկ ուշադրություն է դարձվել ներկայիս բանակցային ուղու վրա ստեղծված իրավիճակին, որը Կիևի մեղքով սառեցված է։ Վլադիմիր Պուտինը հաստատել է ռուսական կողմի բաց լինելը երկխոսության վերսկսման համար»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Մակրոնն ու Շոլցը հորդորել են Ռուսաստանի առաջնորդին դուրս բերել զորքերը և սկսել ուղիղ բանակցություններ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիի հետ՝ հակամարտությունը դիվանագիտական ճանապարհով լուծելու համար։

Москва готова возобновить переговоры с Киевом. Об этом заявил российский президент Владимир Путин в разговоре с канцлером Германии Олафом Шольцем и президентом Франции Эмманюэлем Макроном, сообщается на сайте Кремля, передает РБК.
''Отдельное внимание уделено положению дел на находящемся в замороженном состоянии по вине Киева переговорном треке. Владимир Путин подтвердил открытость российской стороны к возобновлению диалога'', - говорится в сообщении.
Макрон и Шольц призвали российского лидера вывести войска и начать прямые переговоры с украинским президентом Владимиром Зеленским для дипломатического урегулирования конфликта.