Մոսկվան պատրաստ է վերսկսել բանակցությունները Կիևի հետ: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ զրույցում, հայտնում է Կրեմլի կայքը, փոխանցում է РБК-ն։
«Հատուկ ուշադրություն է դարձվել ներկայիս բանակցային ուղու վրա ստեղծված իրավիճակին, որը Կիևի մեղքով սառեցված է։ Վլադիմիր Պուտինը հաստատել է ռուսական կողմի բաց լինելը երկխոսության վերսկսման համար»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Մակրոնն ու Շոլցը հորդորել են Ռուսաստանի առաջնորդին դուրս բերել զորքերը և սկսել ուղիղ բանակցություններ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիի հետ՝ հակամարտությունը դիվանագիտական ճանապարհով լուծելու համար։

© Aleksey Nikolskiy/press service of the Russian President/TASS
Russian President Vladimir Putin, in a telephone conversation with his French counterpart Emmanuel Macron and German Chancellor Olaf Scholz, confirmed Moscow's readiness to continue peace talks with Kiev, the Kremlin press service said on Saturday, TASS reports.
"Special attention was given to the state of affairs on the negotiating track, which is frozen because of Kiev. Vladimir Putin confirmed Russia is open to resuming the dialogue," the statement said.
Putin also stressed the danger of pumping Ukraine with Western weapons.
"The Russian President also highlighted the issue of dangerous ongoing pumping of Ukraine with Western weapons, warning of the risks of further destabilization of the situation and aggravation of the humanitarian crisis," the statement said.