Իրանը նախազգուշացնում է ԱԷՄԳ-ի հեղինակությունը խաթարելու փորձեր չանել
Իրանի արտգործնախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Սաիդ Խատիբզադեն նախազգուշացրել է Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) հեղինակությունը խաթարելու և թուլացնելու փորձեր չանել, NEWS.am-ի հաղորդմամբ հայտնում է Mehr-ը։
«Որպես ՄԶՉՊ-ի (Միջուկային զենքի չտարածման մասին պայմանագիր - խմբ.) սկզբնական կողմերից մեկը՝ Իրանը կոչ է անում բոլորին զգուշանալ ԱԷՄԳ-ի վստահության հետագա խաթարումից:
Ոչ ոք չի կարող լռել թաքնված միջուկային զենք ստեղծելու Իսրայելի ծրագրի մասին, հետո հայտարարել անաչառություն մասին և խոսել Իրանի խաղաղ միջուկային գործունեության մասին»,- գրել է Խատիբզադեն Twitter-ում:
Լրատվական գործակալությունը նշում է, որ Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը նկատի է ունեցել Իսրայել ԱԷՄԳ-ի գլխավոր տնօրենի կատարած այցը և վարչապետ Նաֆթալի Բենեթի հետ Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցությունները՝ հաջորդ շաբաթ ԱԷՄԳ-ի Կառավարիչների խորհրդի նիստից առաջ։
Բացի այդ, նրա խոսքերը հնչել են այն բանից հետո, երբ հինգշաբթի օրը ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ը սերտորեն կհամագործակցի իր դաշնակիցների և գործընկերների, ինչպես նաև ԱԷՄԳ-ի խորհրդի հետ՝ այս շաբաթվա Կառավարիչների խորհրդի նիստում հակաիրանական բանաձևի ընդունման հասնելու համար:

Иран предостерег от попыток подрыва авторитета МАГАТЭ
Официальный представитель МИД Ирана Саид Хатибзаде предостерег от попыток  подрыва и ослабления авторитета Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ). Об этом как передает NEWS.am сообщает Mehr.
''Как одна из первоначальных сторон, подписавших ДНЯО (Договор о нераспространении ядерного оружия), Иран призывает всех остерегаться дальнейшего подрыва доверия к МАГАТЭ.
Никто не может молчать о тайной программе Израиля по созданию ядерного оружия, а затем заявлять о беспристрастности и говорить о мирной ядерной деятельности Ирана'', - написал Хатибзаде в Twitter.
Информационное агентство отмечает, что официальный предтавитель МИД Ирана имел в виду визит генерального директора МАГАТЭ в Израиль  и проведение переговоров с премьер-министром Нафтали Беннетом по иранской ядерной программе в преддверии заседания Совета управляющих МАГАТЭ на следующей неделе.
Кроме того, его замечания прозвучали после того, как Госдепартамент США заявил в четверг, что США будут тесно сотрудничать со своими союзниками и партнерами, а также с советом МАГАТЭ, чтобы добиться принятия антииранской резолюции на заседании совета управляющих на этой неделе.