ՀՀ ինքնիշխան տարածք Ադրբեջանի զորքերի ներխուժման հարցը մնում է բաց. Արարատ Միրզոյանը ՀԱՊԿ նիստից հետո
ՀԱՊԿ անդամ պետությունների արտգործնախարարների խորհրդի՝ Երևանում տեղի ունեցած նիստի արդյունքներով ընդունվել է հայտարարություն միջազգային անվտանգության հարցերի վերաբերյալ, ինչպես նաև՝ ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ներկայացուցիչների խորհրդատվության ծրագիրը առաջիկա երեք տարիների արտաքին քաղաքականության, պաշտպանության և անվտանգության հարցերի վերաբերյալ: Արմենպրես-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին նիստից հետո լրագրողներին հայտնեց հյուրընկալող երկրի՝ Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասի հետ համատեղ մամուլի հայտարարության ժամանակ:
«Մենք ավարտեցինք Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստը, որին մասնակցեցին ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ԱԳՆ ղեկավարները և ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը: Ընթացիկ տարում մենք նշում ենք Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագրի ստորագրման 30-ամյակը և Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության հիմնադրման 20-ամյակը, ինչի կապակցությամբ ուզում եմ ևս մեկ անգամ շնորհավորել բոլորիս: Նեղ կազմով, այնուհետև ընդլայնված ձևաչափով տեղի ունեցած նիստերի ընթացքում մենք ՀԱՊԿ անդամ պետությունների արտգործնախարարների հետ քննարկել ենք իրադրության զարգացման միտումները միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության ոլորտներում և դրանց ազդեցությունը մեր պետությունների անվտանգության վրա: Մենք շոշափել ենք նաև ճգնաժամային արձագանքի մեխանիզմների կատարելագործման հարցը, ինչը, ինչպես գիտեք, ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի նախագահության առաջնահերթությունն է: Հունվար ամսին կազմակերպությունը ճիշտ ժամանակին արձագանքեց Ղազախստանում տեղի ունեցած իրադարձություններին, բայց մինչ օրս բաց է մնում Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք ադրբեջանական զորքերի ներխուժման հետ կապված հարցը, որը սկսվել է 2021 թ. մայիսին: Մենք նաև քննարկել ենք այն պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքը, որոնք ձեռք են բերվել ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ղեկավարների մակարդակով 2021 թ. սեպտեմբերին՝ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանի շրջանակներում, և Հայաստանի նախագահության առաջնահերթությունները», - հայտնեց Հայաստանի արտգործնախարարը:
Միրզոյանի խոսքով՝ Հայաստանը եղել և մնում է հավատարիմ ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում նախաձեռնողական համագործակցությանը՝ ուղղված անդամ պետությունների միջև փոխգործակցության ընդլայնմանը, այդ թվում՝ ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում արտաքին քաղաքականության համաձայնեցման զարգացմանը և կազմակերպության դերի ակտիվացմանը միջազգային ասպարեզում:
ՀՀ նախագահական նստավայրում տեղի ունեցած նիստի արդյունքներով ՀԱՊԿ երկրների արտգործնախարարները պայմանավորվածություն են ձեռք բերել արտգործնախարարների խորհրդի հաջորդ նիստը անցկացնել կրկին Երևանում ընթացիկ տարվա չորրորդ եռամսյակում:

The Foreign Ministers of the CSTO member states adopted a statement on international security issues with the results of today’s session in Yerevan, as well as approved the consultation plan of the representatives of the CSTO states for the next three years on foreign policy, defense and security affairs, Armenian FM Ararat Mirzoyan said at a joint press conference with CSTO Secretary General Stanislav Zas after the session, Armenpress reports.
''We completed the session of the Council of Foreign Ministers of the Collective Security Treaty Organization, which was attended by the Foreign Ministers of the CSTO member states and the CSTO Secretary General. This year we celebrate the 30th anniversary of the signing of the Collective Security Treaty and the 20th anniversary of the establishment of the Collective Security Treaty Organization, and I want to once again congratulate all of us on this occasion. During the narrow and extended-format sessions we discussed with the Foreign Ministers of the CSTO member states the situation development trends in the field of international and regional security and their impact on the security of our states. We also touched upon the issue of improving the crisis response mechanisms, which, as you know, is the priority of Armenia’s presidency at the CSTO. In January the Organization responded to the incidents in Kazakhstan on the right time, but the issue connected with the incursion of the Azerbaijani troops into Armenia’s sovereign territory, which started in May 2021, still remains open. We also discussed the implementation process of the agreements that were reached at the level of the leaders of the CSTO member states in September 2021 on the sidelines of the session of the Collective Security Council, as well as Armenia’s chairmanship priorities'', the FM said.
Mirzoyan said Armenia has been and remains committed to the initiating cooperation within the CSTO aimed at expanding the mutual partnership between the member states, including developing the foreign policy coordination within the CSTO and raising the role of the Organization in the international arena.
Based on the session results, that took place in the Armenian Presidential Palace, the CSTO Foreign Ministers agreed to hold the next session of the Council again in Yerevan in the fourth quarter of 2022.