Բայդենի գործողություններն Ուկրաինայում կարող են ավարտվել համաշխարհային պատերազմով. Թրամփ
ԱՄՆ-ի նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփն այն կարծիքին Է, որ այն, թե ինչպես Է երկրի ներկայիս նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմը գործում Ուկրաինայի հակամարտության հետ կապված իրադրության պայմաններում, կարող Է ավարտվել համաշխարհային պատերազմով:
«Մեր երկիրը մեծ խնդիրներ ունի: Եվ մենք լուրջ վտանգի տակ ենք այն ամենի պատճառով, ինչ կատարվում է Ուկրաինայում և Ռուսաստանի հետ: Նրանց (ԱՄՆ վարչակազմի-խմբ.) գործելակերպը կարող է ավարտվել համաշխարհային պատերազմով: Այն ինչ նրանք անում ենք անմտություն է»- Newsmax-ին տված հարցազրույցում ասել է Թրամփը։
Պատասխանելով հաղորդավարի այն հարցին, թե արդյոք Բայդենը համապատասխանում Է ԱՄՆ-ի ղեկավարի պաշտոնին Թրամփն ասել է, որ «իրավիճակը երկրում տապալվում է»՝ ի թիվս այլ բաների, հիշեցնելով Աֆղանստանից ամերիկյան ուժերի դուրսբերման և գնաճի աճի հետ կապված իրավիճակը։
Ավելի վաղ Թրամփը հայտարարել էր, որ իր իրավահաջորդ և քաղաքական հակառակորդ Ջո Բայդենի «թուլությունն ու անկարողությունը» հնարավոր դարձրեց Ռուսաստանի Դաշնության հատուկ ռազմական գործողության մեկնարկը Ուկրաինայում, և որ իր վարչակազմի օրոք «դա, իհարկե, տեղի չէր ունենա»։

Действия Байдена по Украине могут закончиться мировой войной: Трамп
Бывший президент США Дональд Трамп считает, что то, как администрация нынешнего президента Джо Байдена действует в ситуации с конфликтом на Украине, может закончиться мировой войной, передает РИА Новости.
"У нашей страны большие проблемы. И мы в серьезной опасности из-за того, что происходит на Украине и с Россией. То, как они (администрация США - ред.) действуют, может закончиться мировой войной. Это безумие, что они делают", - сказал Трамп в интервью порталу Newsmax.
Отвечая на вопрос ведущего о том, подходит ли Байден для руководства США, Трамп заявил, что "ситуация в стране терпит фиаско", напомнив среди прочего о ситуации с выводом американских сил из Афганистана и росте инфляции в стране.
Ранее Трамп заявлял, что "слабость и некомпетентность" его преемника и политического оппонента Джо Байдена сделали возможным начало специальной военной операции РФ на Украине, и что при его администрации "такого точно не произошло бы".