Ռուսաստանը երաշխիքներ է տվել ուկրաինական հացահատիկի արտահանման համար
Ռուսաստանը երաշխիքներ է տվել ուկրաինական հացահատիկի արտահանման համար նավերի անվտանգ անցման շուրջ, սակայն Ուկրաինան պետք է մաքրի նավահանգիստները: Այս մասին երեքշաբթի լրագրողներին հայտնել է ՄԱԿ-ում Ռուսաստանի մշտական ​​ներկայացուցիչ Վասիլի Նեբենզյան, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մենք բարձր մակարդակով երաշխիքներ ենք տվել։ Այժմ Ուկրաինայի որոշելիքն է, նրանք ականապատել են ափամերձ ջրերը, անհրաժեշտ է մաքրել դրանք»,- ասել է Նեբենզյան։
Ռուսաստանի Դաշնության մշտական ​​ներկայացուցիչն ուշադրություն է հրավիրել Թուրքիայի արտգործնախարարի այն հայտարարությունների վրա, թե հայտնի են ականների շրջանցման ուղիները։

REUTERS/Dado Ruvic/Illustration
Россия дала гарантии безопасного прохода судов для экспорта украинского зерна, Украина должна разминировать порты. Об этом заявил во вторник журналистам постоянный представитель РФ при ООН Василий Небензя, передает ТАСС
"Мы дали гарантии на высоком уровне. Теперь Украине решать, они заминировали прибрежные воды, надо разминировать воды", - сказал Небензя.
Постпред РФ обратил внимание на высказывания главы МИД Турции о том, что известны пути обхода мин. "Если они это могут сделать - хорошо. Пусть эти суда безопасно выйдут", - отметил дипломат.
"Президент России Владимир Путин заявил, что мы не будем использовать экспорт украинского зерна в военных целях", - сказал он. Небензя переадресовал в Минобороны РФ вопросы прекращения огня для обеспечения экспорта.