Հայաստանի և Կատարի ԱԳ նախարարները մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային անվտանգության շուրջ
Հունիսի 22-ին Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Կատարի Պետության ԱԳ նախարար Շեյխ Մուհամմադ բին Աբդ Ալ-Ռահման Ալ Թանիի հետ։
Արտգործնախարարները գոհունակություն են հայտնել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ օրերս Կատարի Պետություն կատարած պաշտոնական այցի արդյունքների վերաբերյալ, և կարևորել այցի շրջանակներում ձեռքբերված պայմանավորվածությունների հետևողական իրականացումը։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են երկու երկրների միջև քաղաքական երկխոսության, բարձր մակարդակներում փոխայցելությունների ակտիվացմանն ու տնտեսական կապերի զարգացմանն ուղղված քայլերի։ Կարևորվել է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսության, ավիահաղորդակցության, զբոսաշրջության և կրթության ոլորտներում համագործակցության զարգացումը։
Արարատ Միրզոյանը և Շեյխ Մուհամմադ բին Աբդ Ալ-Ռահման Ալ Թանին մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցերի շուրջ։

Главы МИД Армении и Катара обменялись мнениями по вопросам региональной безопасности и стабильности
22 июня министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с министром иностранных дел Катара шейхом Мухаммадом бин Абд аль-Рахманом Аль Тани.
Министры иностранных дел выразили удовлетворение результатами недавнего официального визита премьер-министра Армении Никола Пашиняна в Государство Катар и подчеркнули важность последовательной реализации достигнутых в рамках визита договоренностей.
Собеседники коснулись шагов, направленных на активизацию политического диалога между двумя странами, взаимных визитов на высоком уровне и развитие экономических связей. Была отмечена важность развития сотрудничества в сферах информационных технологий, сельского хозяйства, авиасообщения, туризма и образования.
Арарат Мирзоян и шейх Мухаммад бин Абд аль-Рахман Аль Тани обменялись мнениями также по вопросам региональной безопасности и стабильности.