Պուտինը կմեկնի Տաջիկստան հունիսի 28-ին
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը երեքշաբթի աշխատանքային այցով կժամանի Տաջիկստան, որտեղ կհանդիպի երկրի ղեկավար Էմոմալի Ռահմոնի հետ: Այս մասին երկուշաբթի լրագրողներին հայտնել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
«Վաղը նախատեսված է նախագահ Պուտինի աշխատանքային այցը Տաջիկստան, այնտեղ տեղի կունենա նրա հանդիպումն ու բանակցությունները Ռախմոնի հետ»,- ասել է նա՝ պատասխանելով ՏԱՍՍ-ի հարցին։
ՌԴ նախագահը Դուշանբեից հետո կմեկնի Թուրքմենստան՝ մասնակցելու Կասպից ծովի գագաթաժողովին։ Միջոցառումը տեղի կունենա հունիսի 29-ին Աշգաբադում։

Putin to Visit Tajikistan on June 28: Kremlin
Russian President Vladimir Putin will pay a working visit to Tajikistan on Tuesday to meet with the country's leader, Emomali Rakhmon, Kremlin Spokesman Dmitry Peskov told journalists on Monday.
"President Putin's working visit to Tajikistan is scheduled for tomorrow. He will meet and have talks with [Tajik president Emomali] Rakhmon there," Peskov said in reply to a question from TASS.
When talking about the format of the talks, the Kremlin spokesman specified that the leaders will "have a one-on-one meeting".
The Russian president will stop in Dushanbe on his way to another post-Soviet country, Turkmenistan. There, Putin will take part in the Caspian Summit. The event will kick off in Ashgabat on June 29.