Ազգային ժողովն ավարտել է արտահերթ նստաշրջանի աշխատանքը
Խորհրդարանը հունիսի 30-ի արտահերթ նստաշրջանում կրկին քննարկել է Վճռաբեկ դատարանի հակակոռուպցիոն պալատի կոռուպցիոն հանցագործությունների քննության դատական կազմի դատավորի թափուր տեղի համար առաջադրված թեկնածուի ընտրության հարցը:
Հիշեցնենք, որ Բարձրագույն դատական խորհուրդը հունիսի 29-ի նիստում այդ պաշտոնում առաջադրել էր Ռուբիկ Մխիթարյանի, Արսեն Նիկողոսյանի եւ Արթուր Սարգսյանի թեկնածությունները: Սակայն կայացած գաղտնի քվեարկության արդյունքում թեկնածուները չեն ընտրվել: Ռուբիկ Մխիթարյանի թեկնածությանը կողմ է քվեարկել 29, Արսեն Նիկողոսյանի թեկնածությանը` 0, Արթուր Սարգսյանի թեկնածությանը` 33 պատգամավոր:
«ԱԺ կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի համաձայն` եթե թեկնածուներից ոչ մեկը չի ընտրվում, ապա անցկացվում է ընտրության երկրորդ փուլ, որին կարող են մասնակցել առաջին փուլում առավել ձայներ ստացած երկու թեկնածուները:
Ռուբիկ Մխիթարյանի եւ Արթուր Սարգսյանի կենսագրական տվյալներն ու աշխատանքային ուղին ներկայացրել է Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամ Դավիթ Խաչատուրյանը:
Թեկնածու Ռուբիկ Մխիթարյանը նշել է, որ կոռուպցիոն բնույթի հանցագործություններ քննող մասնագիտացված դատարանների ստեղծմամբ էական քայլ է կատարվել դատարանների ծանրաբեռնվածության թեթեւացման տեսանկյունից: Նրա խոսքով` մասնագիտացված դատարանների եւ դատավորների թվաքանակի ավելացումը կնպաստի արդարադատության արդյունավետության բարձրացմանը եւ հնարավորինս կբացառի ուշացած արդարադատության դեպքերը:
Վճռաբեկ դատարանի հակակոռուպցիոն պալատի կոռուպցիոն հանցագործությունների քննության դատական կազմի դատավորի թեկնածու Արթուր Սարգսյանն ընդգծել է, որ իր գործունեության ընթացքում մշտապես եղել է դատավարության մրցակցային կողմ, ներկայացրել է նյութական եւ դատավարական իրավունքի նորմերի խախտման հիմքերով բողոքներ, ներդրում ունեցել Վճռաբեկ դատարանի նախադեպային որոշումների կայացման հարցում:
Տեղի ունեցած գաղտնի քվեարկության արդյունքում թեկնածուներից ոչ ոք չի ընտրվել:
Նիստը վարող ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը տեղեկացրել է, որ «ԱԺ կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի համաձայն` եթե Վճռաբեկ դատարանի դատավորի թեկնածուն չի ընտրվում, ապա քվեարկությունից հետո` 10-օրյա ժամկետում, Բարձրագույն դատական խորհուրդն առաջադրում է նոր թեկնածուներ:

Внеочередная сессия Национального Собрания РА завершила свою работу
30 июня на внеочередном заседании парламент вновь обсудил вопрос избрания кандидата на вакантную должность судьи Судейской коллегии по расследованию коррупционных преступлений Антикоррупционной палаты Кассационного суда (АП КС).
29 июня Высший судебный совет (ВСС) выдвинул кандидатуры Р.Мхитаряна, А.Никогосяна и А.Саркисяна. Однако кандидаты не были избраны тайным голосованием. За Р.Мхитаряна проголосовали 29 депутатов, за А.Никогосяна – 0, за А.Саркисяна – 33.
Согласно ''Регламенту НС'', если ни один из кандидатов не избран, проводится второй тур выборов, в котором могут участвовать два кандидата, получившие в первом туре наибольшее количество голосов.
Член ВСС Д.Хачатурян представил биографические данные и трудовой путь Р.Мхитаряна и А.Саркисяна.
Кандидат Р.Мхитарян отметил, что создание специализированных судов по расследованию преступлений, связанных с коррупцией, стало важным шагом в облегчении нагрузки на суды. По его словам, увеличение количества специализированных судов и судей повысит эффективность правосудия и максимально устранит случаи несвоевременного отправления правосудия.
Кандидат А.Саркисян подчеркнул, что в период своей деятельности всегда был конкурентом в судебных процессах, подавал жалобы на нарушения норм материального и процессуального права, и способствовал прецедентным решениям Кассационного суда.
Ни один из кандидатов не был избран тайным голосованием.
Председательствовавший на заседании вице-спикер НС Р.Рубинян сообщил, что, согласно ''Регламенту НС'', в случае неизбрания кандидата на должность судьи КС в течение 10 дней после голосования ВСС выдвигает новые кандидатуры.