Ֆինլանդիան և Շվեդիան ավարտել են ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու բանակցությունները
Երկուշաբթի Ֆինլանդիան և Շվեդիան սկսել են և մեկ փուլով ավարտին են հասցրել ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու բանակցությունները, հուլիսի 5-ին կստորագրվի անդամակցության արձանագրությունը։ Այս մասին ասվում է Բրյուսելում տարածված դաշինքի հայտարարության մեջ, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ֆինլանդիան և Շվեդիան հուլիսի 4-ին, ըստ Մադրիդում կայացած ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովի [հունիսի 28-30-ը] համաձայնագրի, ավարտել են բանակցությունները ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու վերաբերյալ: Երկու երկրներն էլ պաշտոնապես հաստատել են ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու վերաբերյալ քաղաքական, իրավական և ռազմական պարտավորությունները կատարելու իրենց ցանկությունն ու կարողությունը»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
«Բանակցությունների ավարտից հետո դաշնակիցները հուլիսի 5-ին ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում պետք է ստորագրեն Ֆինլանդիայի և Շվեդիայի դաշինք մտնելու մասին արձանագրությունները։ Այնուհետև, անդամակցության արձանագրությունները կուղարկվեն ՆԱՏՕ-ի երկրներին վավերացման համար՝ իրենց ազգային ընթացակարգերին համապատասխան»,- նշվում է հայտարարության մեջ:

Финляндия и Швеция за один раунд завершили переговоры о вступлении в НАТО
Финляндия и Швеция в понедельник начали и за один раунд завершили переговоры о присоединении к НАТО, 5 июля будет подписан протокол о вступлении. Об этом говорится в распространенном в Брюсселе заявлении альянса.
"Финляндия и Швеция завершили 4 июля переговоры о вступлении в НАТО в соответствии с договоренностью на саммите НАТО в Мадриде [28-30 июня]. Обе страны официально подтвердили свое желание и способность выполнять политические, юридические и военные обязательства, предусмотренные членством в НАТО", - отмечается в заявлении. В нем говорится, что переговоры прошли на уровне глав МИД и министров обороны.
"После завершения переговоров союзники [по альянсу] должны подписать 5 июля в штаб-квартире НАТО протоколы о вступлении Финляндии и Швеции в альянс. Далее протоколы о вступлении будут направлены странам НАТО для ратификации в соответствии с их национальными процедурами", - подчеркивается в сообщении, передает ТАСС