Ֆինլանդիան և Շվեդիան ավարտել են ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու բանակցությունները
Երկուշաբթի Ֆինլանդիան և Շվեդիան սկսել են և մեկ փուլով ավարտին են հասցրել ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու բանակցությունները, հուլիսի 5-ին կստորագրվի անդամակցության արձանագրությունը։ Այս մասին ասվում է Բրյուսելում տարածված դաշինքի հայտարարության մեջ, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ֆինլանդիան և Շվեդիան հուլիսի 4-ին, ըստ Մադրիդում կայացած ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովի [հունիսի 28-30-ը] համաձայնագրի, ավարտել են բանակցությունները ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու վերաբերյալ: Երկու երկրներն էլ պաշտոնապես հաստատել են ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու վերաբերյալ քաղաքական, իրավական և ռազմական պարտավորությունները կատարելու իրենց ցանկությունն ու կարողությունը»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
«Բանակցությունների ավարտից հետո դաշնակիցները հուլիսի 5-ին ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում պետք է ստորագրեն Ֆինլանդիայի և Շվեդիայի դաշինք մտնելու մասին արձանագրությունները։ Այնուհետև, անդամակցության արձանագրությունները կուղարկվեն ՆԱՏՕ-ի երկրներին վավերացման համար՝ իրենց ազգային ընթացակարգերին համապատասխան»,- նշվում է հայտարարության մեջ:

Finland, Sweden Complete NATO Accession Talks, Accession Protocols to Be Signed Tuesday
Finland and Sweden on Monday began and completed in one round the NATO accession talks, the accession protocols are due to be signed on July 5, NATO said in a statement circulated in Brussels.
"Finland and Sweden completed accession talks at NATO Headquarters in Brussels on Monday (4 July 2022), as agreed last week by NATO leaders at their Summit in Madrid [on June 28-30]. Both countries formally confirmed their willingness and ability to meet the political, legal and military obligations and commitments of NATO membership," it said.
"Following the completion of the talks, Allies are due to sign the Accession Protocols for Finland and Sweden at NATO Headquarters on Tuesday (5 July 2022)," the document added. "The Accession Protocols will then go to all NATO countries for ratification, according to their national procedures," it explained, TASS reports.