© Gregory Bobillot/FT
ԱՄՆ նախկին պետքարտուղար (1973-1977թթ.) և նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով օգնական (1969-1975թթ.) Հենրի Քիսինջերը կարծում է, որ Միացյալ Նահանգներին և ընդհանուր առմամբ աշխարհին ավելի ականավոր քաղաքական առաջնորդներ են անհրաժեշտ: Ամերիկացի պաշտոնաթող դիվանագետն իր տեսակետը հայտնել է երեքշաբթի օրը USA Today-ին տված հարցազրույցում, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
Հարցազրույցի ժամանակ Քիսինջերին հարցրել են, թե արդյոք նա ժամանակակից քաղաքական ասպարեզում տեսնո՞ւմ է այնպիսի «ականավոր» առաջնորդների, որոնց ժամանակն է պահանջում:
«Ոչ», - պատասխանել է Քիսինջերը կարճ դադարից հետո:
«Ցավալի է: <...>Հանուն արդարության, խոսելով ներկայիս ղեկավարների մասին, արժե ասել, որ նրանք նույնպես հնարավորություն դեռ չեն ունեցել։ Այնուամենայնիվ, դուք կարող եք վիճել, և ես կպնդեմ, որ մեծ առաջնորդները պատճառ են ստեղծում», - ավելացրել է նա:
Քիսինջերը դրական է պատասխանել այն հարցին, թե արդյոք իրեն մտահոգո՞ւմ է, որ այն առաջնորդները, որոնց կարիքն ունի ԱՄՆ-ը և աշխարհը, «ժամանակին չեն հայտնվի»: Միաժամանակ, նախկին պետքարտուղարը համոզված է, որ նոր առաջնորդները գլուխ կհանեն իրենց վրա դրված խնդիրներից, ինչպես դա եղել է նախկինում։

© Gregory Bobillot/FT
Former US Secretary of State Henry Kissinger said he believes the US and the world need more outstanding political leaders, the USA Today newspaper reported on Tuesday, TASS reports.
The reporter mentioned a new book by Kissinger, Leadership: Six Studies in World Strategy, had come out recently and asked if the former diplomat saw any comparably "transcendent" leaders that the times demand today.
To that Kissinger replied, "No."
Then he said one more word, "Painful."
"In fairness to the current leaders, they haven't had quite the occasion yet, either," he went on in an interview with the newspaper. "But you could argue, and I would argue, that great leaders make the occasion."
Kissinger answered in the affirmative when asked if he worries that the leaders he says the United States and the world need won't "emerge in time." But he predicted new leaders would rise to the challenge, as they have in the past.