Իսրայելի վարչապետի պաշտոնակատար Յաիր Լապիդը նախազգուշացրել է, որ Իրանի հետ ստատուս-քվոյի պահպանումը կարող է հանգեցնել միջուկային սպառազինությունների մրցավազքի Մերձավոր Արևելքում, ինչը «կսպառնա խաղաղությանն ամբողջ աշխարհում»,- NEWS.am-ի փոխանցմամբ գրել է Bloomberg-ը։
Լապիդը հանդես է եկել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ հանդիպումից առաջ։ Նրա խոսքով՝ Ֆրանսիան և Իսրայելը ընդհանուր առմամբ համաձայն են Իրանի հանդեպ նոր մոտեցման հարցում։ «Մենք կարող ենք տարաձայնություններ ունենալ համաձայնագրի բովանդակության առիթով, բայց տարակարծիք չենք փաստերի վերաբերյալ»,- ասել է նա Ելիսեյան պալատում արած հայտարարությունում՝ նկատի ունենալով 2015թ. համաձայնագիրը, որը սահմանափակում էր Իրանի միջուկային գործունեությունը պատժամիջոցների թուլացման դիմաց։ «Փաստերն այնպիսին են, որ Իրանը խախտում է համաձայնագիրը և շարունակում զարգացնել իր միջուկային ծրագիրը»։
Ռազմավարական երկիմաստության իր քաղաքականության համաձայն՝ Իսրայելը չի հավաստում և չի ժխտում ատոմային զենքի ստեղծման ծրագրերի առկայությունը, բայց լայնորեն տարածված է այն կարծիքը, որ միակ միջուկային պետությունն է Մերձավոր Արևելքում։ Նրա սեփական չհայտարարված ծրագիրը մշակվել է մեկ տասնամյակ առաջ, և նա փոքրաթիվ երկրներից մեկն է, որոնք երբեք չեն ստորագրել Միջուկային զենքի չտարածման պայմանագիրը, որի նպատակն է ատոմային զենքի տարածման կանխումը։
Իրանը ստորագրել է այն և հայտարարում է, որ իր միջուկային աշխատանքը նախատեսված է քաղաքացիական նպատակներով օգտագործման համար։
Լապիդը մեղադրել է Իրանին անօդաչուների ստեղծման մեջ և ասել, որ Իսրայելը «ձեռքերը ծալած չի նստելու» «Հիզբալլահի» գրոհների հետ կապված։
Մակրոնը Իրանին քննադատել է Կատարում միջուկային բանակցությունների վերջին փուլում առաջընթացի բացակայության համար՝ ասելով, որ դեռևս հույս ունի, որ գործարք կկնքվի։ «Ուստի, մենք պետք է պաշտպանենք այս համաձայնագիրը, հաշվի առնենք տարածաշրջանում մեր բարեկամների, առաջին հերթին՝ Իսրայելի անվտանգության շահերը, և այն լրացնենք բալիստիկ հրթիռների վերաբերյալ էլ ավելի ակտիվ բանակցություններով և տարածաշրջանային գործողություններով»,- ասել է նա։ «Ես միայն կարող եմ ափսոսալ, որ Իրանը հրաժարվում է լավ համաձայնագիր ստորագրելու հնարավորությունից»։

Исполняющий обязанности премьер-министра Израиля Яир Лапид предупредил, что сохранение статус-кво с Ираном может привести к гонке ядерных вооружений на Ближнем Востоке, которая ''угрожает миру во всем мире'', пишет Bloomberg.
Лапид выступил перед встречей с президентом Франции Эммануэлем Макроном. По его словам,  Франция и Израиль в целом согласны с новым подходом к Ирану. ''У нас могут быть разногласия по поводу содержания соглашения, но мы не расходимся во мнениях по поводу фактов'', - сказал он в заявлении в Елисейском дворце, имея в виду соглашение 2015 года, которое ограничило иранскую ядерную деятельность в обмен на ослабление санкций. ''Факты таковы, что Иран нарушает соглашение и продолжает развивать свою ядерную программу''.
В соответствии со своей политикой стратегической двусмысленности Израиль не подтверждает и не отрицает наличие программы создания атомного оружия, но широко распространено мнение, что он является единственным ядерным государством на Ближнем Востоке. Его собственная необъявленная программа была разработана десятилетия назад, и он остается одной из немногих стран, которые никогда не подписывали Договор о нераспространении ядерного оружия, призванный остановить распространение атомного оружия.
Иран является подписантом и заявляет, что его ядерная работа предназначена для использования в гражданских целях.
Лапид обвинил Иран в создании беспилотников и сказал, что Израиль не будет ''сидеть и ничего не делать'' перед лицом атак ''Хизбаллы''.
Макрон раскритиковал Иран за отсутствие прогресса на последнем раунде ядерных переговоров в Катаре, заявив при этом, что он все еще надеется на сделку. ''Поэтому мы должны защищать это соглашение, учитывать интересы безопасности наших друзей в регионе, в первую очередь Израиля, и дополнять его еще более активными переговорами по баллистическим  ракетам и региональным действиям'', - сказал он. ''Я могу только  сожалеть, что Иран отказывается от возможности подписать хорошее соглашение''.