Բայդենը Սենատի հաստատմանն է ներկայացրել Հայաստանում ԱՄՆ նոր դեսպանի թեկնածությունը
Միացյալ Նահանգների նախագահ Ջո Բայդենը Հայաստանում նոր դեսպանի պաշտոնում Սենատին է ներկայացրել Ուկրաինայում ԱՄՆ գործերի նախկին հավատարմատար Քրիստինա Քվիենի թեկնածությունը: Արմենպրես-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնում է Սպիտակ տան մամուլի ծառայությունը:
Սենատի համապատասխան հանձնաժողովը պետք է լսումների օր նշանակի, որի ժամանակ Քվիենը կպատասխանի օրենսդիրների հարցերին: Դրանից որոշ ժամանակ անց վերին պալատում քվեարկություն տեղի կունենա՝ հաստատելու նրա թեկնածությունը Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնում:
Քրիստինա Քվիենը 2019 թվականից Ուկրաինայում ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնակատարն էր: 2016 թվականից մինչև 2019 թվականի ապրիլը նա զբաղեցրել է Փարիզում ԱՄՆ-ի փոխդեսպանի պաշտոնակատարի, դեսպանատան տնտեսական հարցերով խորհրդականի պաշտոնները:
Դիվանագիտական ծառայության ընթացքում տարբեր պաշտոններ է զբաղեցրել Թայլանդում, Մեծ Բրիտանիայում, Եվրամիությունում, Ռուսաստանում, Ֆիլիպիններում ԱՄՆ դիվանագիտական առաքելություններում: Քվիենը եղել է նաև ԱՄՆ Ազգային անվտանգության խորհրդի ԵՄ, Ուկրաինայի և Բելառուսի հարցերով տնօրեն:
Կալիֆորնիայում ծնված դիվանագետն ունի քաղաքագիտության բակալավրի աստիճան և ռազմավարական հետազոտությունների մագիստրոսի աստիճան:

Biden’s Nominee For U.S. Ambassador to Armenia Sent to Senate
U.S. President Joe Biden has recently nominated Kristina A. Kvien for Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the Republic of Armenia and sent the nomination to the Senate, according to Armenpress the White House said in a news release.
The respective committee of the Senate will appoint a day of hearings during which Kristina A. Kvien will answer to the questions of legislators. This will be followed by a voting in the upper house to approve her candidacy for the U.S. Ambassador to Armenia.
Kristina Kvien arrived at U.S. Embassy Kyiv in May 2019.  From 2016 – April 2019, she served as Acting DCM/Minister Counselor for Economic Affairs at U.S. Embassy Paris.
Previously, Kristina served as Acting DCM and Economic Counselor at U.S. Embassy Bangkok, Thailand; Economic Counselor at U.S. Embassy London; and Director for European Union, Ukraine, and Belarus Affairs at the National Security Council in the Executive Office of the President.  Kristina has also served at U.S. Embassy Moscow, Russia; the U.S. Mission to the European Union in Brussels, Belgium; and the U.S. Embassy Manila, Philippines.  At the Department of State in Washington, DC, Kristina worked on European Union issues and on bilateral relations with Slovenia.