ԱՄՆ-ը և Իսրայելը հայտարարել են տեխնոլոգիաների բնագավառում ռազմավարական համագործակցության մասին
Միացյալ Նահանգները և Իսրայելը հայտարարել են առաջադեմ տեխնոլոգիաների ոլորտում բարձր մակարդակի ռազմավարական համագործակցության մասին։ Այս մասին ասվում է Սպիտակ տան մամուլի հաղորդագրության մեջ։
«Այսօր ԱՄՆ-ի նախագահ (Ջո Բայդենը) և Իսրայելի վարչապետ (Յաիր Լապիդը) հավաստեցին իրենց ձգտումը երկու երկրների միջև ռազմավարական գործընկերությունը դուրս բերելու նոր փուլ և սկսելու տեխնոլոգիաների շուրջ բարձր մակարդակի երկխոսություն՝ կարևոր և նոր տեխնոլոգիաների բնագավառում ամերիկա-իսրայելական տեխնոլոգիական գործընկերության հասնելու նպատակով, ինչպես նաև գլոբալ խնդիրների լուծման համար»,- ասված Է փաստաթղթում:
Գործունևթյան հիմնական ուղղությունները կդառնան նախապատրաստումն ապագայում հնարավոր համավարակներին, պայքարը կլիմայի փոփոխման դեմ, արհեստական ինտելեկտի և հուսալի տեխնոլոգիական էկոհամակարգերի ներդրումը, հաղորդում է Սպիտակ տունը: Երկրները մտադիր են օգտագործել առաջավոր մշակումները տանսպորտի, բժշկության և գյուղատնտեսության ոլորտում լոգիստական խնդիրների պլանավորման և լուծման համար:
Տեխնոլոգիաների վերաբերյալ ռազմավարական երկխոսության շրջանակներում ամեն տարի կանցկացվեն հանդիպումներ: Միացյալ Նահանգները և Իսրայելը հերթով կծառայեն որպես դրանց անցկացման վայրեր: Առաջին հանդիպումը կկայանա 2022 թվականի աշնանը Իսրայելում։

США и Израиль объявили о стратегическом сотрудничестве в области технологий
США и Израиль объявили о начале стратегического сотрудничества на высоком уровне в области передовых технологий. Как передает ТАСС, об этом говорится в распространенном в среду пресс-релизе Белого дома.
"Сегодня президент США [Джо Байден] и премьер-министр Израиля [Яир Лапид] подтвердили свое стремление вывести стратегическое партнерство между двумя странами на новый этап и запустить диалог по технологиям на высоком уровне с целью достижения американо-израильского технологического партнерства в области важных и новых технологий, а также для решения глобальных проблем", - говорится в документе.
Основными направлениями деятельности станут подготовка к возможным пандемиям в будущем, борьба с изменением климата, внедрение искусственного интеллекта и надежных технологических экосистем, сообщает Белый дом. Страны намерены использовать передовые разработки для планирования и решения логистических проблем в сфере транспорта, медицины и сельского хозяйства.Встречи в рамках стратегического диалога по технологиям будут проходить ежегодно. Площадкой для их проведения будут по очереди выступать США и Израиль. Первое заседание состоится осенью 2022 года в Израиле.