ԵՄ-ը չի ճանաչում Ուկրաինայի բնակիչներին տրված Ռուսաստանի անձնագրերը. Բորել
Եվրամիությունը դատապարտում է ռուսական նոր օրենսդրությունը, որը հեշտացնում է Ուկրաինայի բնակիչներին ռուսական անձնագրերի տրամադրումը և խոստանում է չճանաչել այդ փաստաթղթերը։ ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին չորեքշաբթի իր Twitter-ում հայտնել է ԵՄ արտաքին քաղաքականության ծառայության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը։
«Ռուսական նոր օրենսդրությունը, որը պարզեցնում է բոլոր ուկրաինացիների համար ՌԴ քաղաքացիություն ստանալու ընթացակարգը, Ուկրաինայի ինքնիշխանության հերթական կոպտագույն խախտումն է՝ կապված անօրինական պատերազմի հետ: ԵՄ-ն երբեք չի ճանաչի այդ անձնագրերը»,- գրել է նա:
Նա ավելացրել է, որ ԵՄ-ը կպաշտպանի այն դիրքորոշումը, որը որդեգրել էր Լուգանսկի և Դոնեցկի ժողովրդական հանրապետություններում, ինչպես նաև Զապորոժիեի և խերսոնի մարզերում տրված ռուսական անձնագրերի առնչությամբ։

ЕС не признает паспорта РФ, выданные украинцам по упрощенной схеме: Боррель
Евросоюз осуждает новое российское законодательство, упрощающее выдачу российских паспортов жителям Украины, и обещает не признавать эти документы. Как сообщает ТАСС, об этом заявил в среду в своем Twitter глава внешнеполитической службы ЕС Жозеп Боррель.
"Новое российское законодательство, упрощающее процедуру для всех украинцев по получению гражданства России, - это еще одно вопиющее нарушение украинского суверенитета, связанное с незаконной войной. ЕС никогда не признает эти паспорта", - написал он.
Боррель также отметил, что Евросоюз будет придерживаться в отношении этих паспортов той же позиции, которую он занимает по российским паспортам, выданным в ЛНР и ДНР и в Запорожской и Херсонской областях.