ԵՄ-ը չի ճանաչում Ուկրաինայի բնակիչներին տրված Ռուսաստանի անձնագրերը. Բորել
Եվրամիությունը դատապարտում է ռուսական նոր օրենսդրությունը, որը հեշտացնում է Ուկրաինայի բնակիչներին ռուսական անձնագրերի տրամադրումը և խոստանում է չճանաչել այդ փաստաթղթերը։ ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին չորեքշաբթի իր Twitter-ում հայտնել է ԵՄ արտաքին քաղաքականության ծառայության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը։
«Ռուսական նոր օրենսդրությունը, որը պարզեցնում է բոլոր ուկրաինացիների համար ՌԴ քաղաքացիություն ստանալու ընթացակարգը, Ուկրաինայի ինքնիշխանության հերթական կոպտագույն խախտումն է՝ կապված անօրինական պատերազմի հետ: ԵՄ-ն երբեք չի ճանաչի այդ անձնագրերը»,- գրել է նա:
Նա ավելացրել է, որ ԵՄ-ը կպաշտպանի այն դիրքորոշումը, որը որդեգրել էր Լուգանսկի և Դոնեցկի ժողովրդական հանրապետություններում, ինչպես նաև Զապորոժիեի և խերսոնի մարզերում տրված ռուսական անձնագրերի առնչությամբ։

The new Russian legislation simplifying the procedure for all Ukrainians to obtain RU citizenship is yet another flagrant violation of UA sovereignty'' linked to Russia’s illegal war, EU High Representative Josep Borrell said on Twitter on 13 July.
''The EU will not recognise these passports,'' said Borrell. He recalled the EU’s position that ''any attempts to alter the status of parts of Ukrainian territory are a clear violation of international law, the UN Charter and Ukraine’s Constitution, they further undermine sovereignty and territorial integrity of Ukraine, and will not be recognised by the European Union.''
On 12 July, Russian President Vladimir Putin offered all Ukrainians the opportunity to acquire Russian citizenship in a simplified procedure. Previously, only residents of four Ukrainian regions had this opportunity.