«Հյուսիսային հոսքի» միջոցով գազի մատակարարումները Գերմանիա վերսկսվել են
«Հյուսիսային հոսքի» միջոցով գազի մատակարարումները վերսկսվել են հինգշաբթի առավոտյան՝ գազատարի տեխնիկական սպասարկման ավարտից հետո: Այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում կատարելով գազի փոխադրման օպերատորների տվյալներին, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Հուլիսի 21-ին Մոսկվայի ժամանակով ժամը 07:00-ից Գերմանիայի Գրայֆսվալդ քաղաքի ընդունման կետում «Հյուսիսային հոսքով» գազի հոսքը վերսկսվել է, ինչը բխում է գերմանական OPAL և NEL գազատարների օպերատորների տվյալներից։ Ծրագրի օպերատորի` Nord Stream AG-ի տվյալները նույնպես հաստատում են գազամատակարարման վերականգնումը գազամուղով, թեև նվազեցված մակարդակով` առավելագույնի մոտ 30%-ով:
Ավելի վաղ DPA գործակալությունը, վկայակոչելով Nord Stream AG ներկայացուցչին, հայտնել էր, որ ռուսական գազը հինգշաբթի առավոտյան նորից սկսել է հոսել Գերմանիա Nord Stream-ով։

Германия возобновила прием газа "Северного потока" после окончания ремонта
Поставки газа по "Северному потоку" возобновились утром в четверг после окончания техобслуживания на газопроводе, свидетельствуют данные газотранспортных операторов.
Физический поток газа по "Северному потоку" в точке приема в немецком Грайфсвальде возобновился с 07:00 мск 21 июля, следует из данных операторов немецких газопроводов OPAL и NEL. Данные оператора проекта - компании Nord Stream AG - также подтверждают возобновление поставок газа по трубопроводу, пусть пока и на сниженном уровне - около 30% от максимума.
Ранее агентство DPA со ссылкой на представителя Nord Stream AG сообщило, что российский газ снова стал поступать в четверг утром в Германию по "Северному потоку". Однако, как отметили в компании, до того, как газопровод заработает на полную мощность, должно еще пройти некоторое время, передает ТАСС