Շուրջ 10 սենատորներ անդրադարձել են ադրբեջանական վերջին ագրեսիային
Ադրբեջանական վերջին ագրեսիային անդրադարձել են ԱՄՆ Սենատի ռազմական ծառայության և արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովների նախագահները և մեկ տասնյակի հասնող սենատորներ։ NEWS.am-ի հաղորդմամբ այս մասին հայտնում են ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ Դատի կենտրոնական գրասենյակից։
Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի հետևողական աշխատանքների, կոնգրեսականներին մշտապես Արցախում տիրող իրավիճակի մասին իրազեկելու և ամերիկահայ համայնքին Հայ դատի հանձնախմբի առաջնեհերթությունների շուրջ համախմբելու արդյունքում` ԱՄՆ բարձրաստիճան օրենսդիրները շարունակում են անդրադառնալ Արցախում ադրբեջանական վերջին ագրեսիային։ Մասնավորապես, Սենատի ռազմական ծառայության հանձնաժողովի նախագահ Ջեք Ռիդը թվիթերյան գրառմամբ դատապարտելի է համարել Ադրբեջանի զինուժի գործողությունները, իսկ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Մենենդեսն էլ օրեր առաջ էր անդրադարձել ադրբեջանական գործողություններին՝ պնդելով, որ ադրբեջանական  ուժերը պետք է դուրս բերվեն Արցախի շրջաններից և կասեցվեն նրանց վայրագություններն ընդդեմ Արցախի ժողովրդի։
Ադրբեջանական գործողությունները դատապարտել են նաև Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի հանրապետական անդամ Մարկո Ռուբիոն, Կոնգրեսի հայկական հարցերով խմբի համանախագահներ Ֆրենք Փալոնն ու Ջեքի Սփիերը, Ներկայացուցիչների տան հետախուզության հանձնաժոովի նախագահ Ադամ Շիֆը, կոնգրեսականներ Քեթրին Քլարկը, Աննա Էշոն, Ռաջա Քրիսնամըրֆին, Բրենդա Լորենսը, Լինդա Սանչեսը, Յան Շակովսկին, Բրեդ Շերմանը և Լորի Թրահանը։  Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախումբն ամենօրյա ծավալուն և բազմաոլորտ աշխատանքով շարունակում է Արցախի շահերի պաշտպանությանն ուղղված աշխատանքները՝ ի թիվս այլնի հիմնական քաղաքական առաջնահերություն ունենալով Ադրբեջանին ամերիկյան ռազմական օժանդակությունից զրկումը։

The chairpersons of the US Senate's Armed Services and Foreign Relations Committees and about a dozen senators have reflected on Azerbaijan’s recent military aggression against Artsakh (Nagorno-Karabakh), reported the Armenian National Committee of America (ANCA).
In particular, Senate Armed Services Committee Chairman Jack Reed (D-RI), called Azerbaijan’s public relations campaign rejoicing in the killing of two Artsakh servicemen “reprehensible.”  In his tweet, Sen. Reed stated, “I am deeply troubled by reports of a return to violence in Nagorno-Karabakh, especially the loss of life. For the Azerbaijani Ministry of Defense to release footage of their air strike, as though it is something to be proud of, is reprehensible.”
Senate Foreign Relations Committee Chair Bob Menendez (D-NJ) called for the withdrawal of Azerbaijan troops, tweeting “Azerbaijan’s deadly attacks in Nagorno-Karabakh are not only in violation of the ceasefire but also an unacceptable continuation of its recent pattern of aggression. Azerbaijani forces must withdraw from the region & end hostilities against the people of Nagorno-Karabakh.”
Senate Foreign Relations Committee Republican Marco Rubio concurred, noting “Troubling violence is escalating in the ethnic Armenian Nagorno-Karabakh region. #Azerbaijan must immediately put a stop to this conflict and work with #Armenia to reach a peaceful end to this dispute.”