Շվեյցարիան հայտարարել է Ռուսաստանում Ուկրաինայի շահերը ներկայացնելու պատրաստակամության մասին
Շվեյցարիան պատրաստ է Ուկրաինայի խնդրանքով ներկայացնել իր դիվանագիտական ​​շահերը Ռուսաստանում, եթե Մոսկվան իր համաձայնությունը տա դրան։ Այս մասին չորեքշաբթի ՏԱՍՍ-ին հայտնել է Շվեյցարիայի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Պիեռ Ալեն Էլչինգերը։
Խոսքը «սատարող իշխանության մանդատի» մասին է, որով նախատեսում է, որ Շվեյցարիան կարող է ներկայացնել Ուկրաինայի դիվանագիտական ​​շահերը Ռուսաստանում, քանի որ նրանց միջև այժմ դիվանագիտական ​​հարաբերություններ չկան։ Ինչպես բացատրել է Էլչինգերը՝ «Շվեյցարիան ակտիվորեն առաջարկել է իր բարի ծառայությունները երկու կողմերին էլ»։
Դրանք ներառում են, մասնավորապես, «բանակցությունների և հանդիպումների համար հյուրընկալող երկրի դերը», ինչպես նաև աջակցությունն ու փորձաքննությունը «հնարավոր բանակցությունների համար»:

Швейцария заявила о готовности представлять интересы Украины в России
Швейцария готова представлять по просьбе Украины ее дипломатические интересы в России, если Москва даст на это согласие. Об этом сообщил в среду ТАСС официальный представитель швейцарского МИД Пьер Ален Эльчингер.
Речь идет о "мандате покровительствующей державы", который предусматривает, что Швейцария могла бы представлять в России дипломатические интересы Украины, поскольку между ними сейчас нет дипломатических отношений. Как пояснил Эльчингер, "Швейцария активно предлагала свои добрые услуги обеим сторонам". К ним относятся в частности, "роль принимающей стороны для переговоров и встреч", а также поддержка и экспертный вклад в "возможные переговоры".
"Украина хотела, чтобы Швейцария взяла на себя мандат покровительствующей державы в России. Соответствующие переговоры завершены", - отметил официальный представитель. "Чтобы мандат покровительствующей державы вступил в силу, Россия должна еще дать свое согласие", - пояснил Эльчингер.