«Ես վերջերս Ստեփանավանից Ագարակ գնացող ճանապարհով անցնում էի և նկատեցի, որ այնտեղ կա կամուրջ, բավականին հին և երթևեկելիս այն մի պահ երևում է, հաջորդ պահին անցնում ծառերի հետևը և ես մտածեցի, որ սա այն դեպքն է, որ պետք է չխնայել և ծառերը կտրել, մի փոքր այլ տեղ կրկնակի, եռակի չափով ծառեր տնկել, այդ կամուրջը մի քիչ կարգի բերել, լուսավորություն իրականացնել, քանի որ այն ճարտարապետական հուշարձան է և այդ ճանապարհի ամբողջ բովանդակությունը և էսթետիկան փոխում է»,-կառավարության նիստում հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը, փոխանցում է Panorama.am։
Նա ասաց, որ լուսավորության թեման էլ ցավոտ հարց է և այդ ոլորտներում աշխատելիս պետք է հաշվի առնել, որ լուսավորություն չի նշանակում լույս կախել, քանի որ հուշարձանի լուսավորությունն լրիվ այլ խնդիր է:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ հուշարձանների լուսավորման համար հատուկ մասնագետներ պետք է ներգրավեն և դրանք առանձնակի ներկայանալի դարձվեն:
ՏԿԵ նախարար Գնել Սանոսյանն էլ պատմեց, որ Տավուշի մարզպետի հետ նախորդ օրը եղել է Իծաքար-Գանձաքար ճանապարհահատվածում, որտեղ  հին կամուրջ կա, որը հուշարձան է։

Это тот случай, когда не нужно беречь деревья и спилить их: Никол Пашинян
"Недавно, проезжая по ведущей из Степанавана в Агарак дороге, заметил, что там есть мост, довольно старый и его видно в один момент, когда проезжаешь, а потом уже он скрывается за деревьями, я подумал, что это тот случай, когда не нужно беречь деревья и спилить их, и посадить в другом месте, привести в порядок этот мост, провести освещение, поскольку это архитектурный памятник и это изменит все содержание и эстетику дороги", – заявил на заседании правительства премьер-министра Армении Никол Пашинян, передает Panorama.am.
Он отметил, что тема освещения также является болезненным вопросом и при работе в данных сферах следует учитывать, что освещение не означает просто установку света, поскольку освещение памятника – это совсем другой вопрос.
По словам Н. Пашиняна, для установки освещения архитектурного памятника необходимо вовлечь в работу специалистов.
В свою очередь министр территориального управления и инфраструктур Армении Гнел Саносян же рассказал, что на участке дороги Ицакар-Гандзакар также есть старый мост, который является памятником.
По его словам, было принято решение построить новый мост, и оснастить мост освещением в качестве архитектурного памятника.