Իսրայելացի զինվորականները ոչնչացրել են ՀԱՄԱՍ-ի թունելը Գազայի հատվածի հետ սահմանի շրջանում
Իսրայելցի զինվորականները հայտնաբերել և վնասազերծել են պաղեստինյան արմատական ​​ՀԱՄԱՍ կազմակերպությանը պատկանող թունելը՝ փորված Գազայի հատվածի հյուսիսային հատվածում գտնվող սահմանային գոտում։ Այս մասին երկուշաբթի հայտնել է բանակի մամուլի ծառայությունը։
«Իսրայելի պաշտպանության բանակը հայտնաբերել և չեզոքացրել Է երկու երթուղիներով թունելը, որը պատկանում Էր ՀԱՄԱՍ ահաբեկչական կազմակերպությանը: Այն փորված Էր Գազայի հատվածի հյուսիսային մասից դեպի Իսրայելի տարածք»,- ասված Է հայտարարության մեջ:
Մամուլի ծառայությունը նշել է, որ «ահաբեկչական թունելը չի ​​հատել վերջերս կառուցված [իսրայելական] ստորգետնյա սենսորային պատնեշը, որը տարածաշրջանի անվտանգության կարևոր բաղադրիչն է», և, հետևաբար, «սպառնալիք չի ներկայացրել Գազայի հատվածի հետ սահմանի մոտ գտնվող իսրայելական բնակավայրերի համար»:
Բանակում ընդգծել են, որ «թույլ չեն տա Իսրայելի ինքնիշխանության խախտում ինչպես երկրի վրա, այնպես էլ դրա տակ»:

Ibraheem Abu Mustafa / Reuters
The Israeli army announced on Monday that they identified and neutralized a tunnel in the northern Gaza Strip belonging to the Hamas terrorist organization, i24news reports.
The tunnel with two routes was dug toward Israeli territory but did not cross the newly-constructed underground sensory barrier and thus did not pose a threat to neighboring communities, the military said.
"The neutralization of this tunnel joins a long list of covert and open operations that significantly damaged the underground terrorist tunnel program of the Hamas terrorist organization, and we will continue to go after them," said Brigadier General Nimrod Aloni, outgoing commanding officer of the Gaza Division.
The Israel Defense Forces (IDF) said that the tunnel routes were initially neutralized during Operation "Guardian of the Walls" in May 2021, but that a recent attempt to restore an old tunnel route was identified.