Իսրայելացի զինվորականները ոչնչացրել են ՀԱՄԱՍ-ի թունելը Գազայի հատվածի հետ սահմանի շրջանում
Իսրայելցի զինվորականները հայտնաբերել և վնասազերծել են պաղեստինյան արմատական ​​ՀԱՄԱՍ կազմակերպությանը պատկանող թունելը՝ փորված Գազայի հատվածի հյուսիսային հատվածում գտնվող սահմանային գոտում։ Այս մասին երկուշաբթի հայտնել է բանակի մամուլի ծառայությունը։
«Իսրայելի պաշտպանության բանակը հայտնաբերել և չեզոքացրել Է երկու երթուղիներով թունելը, որը պատկանում Էր ՀԱՄԱՍ ահաբեկչական կազմակերպությանը: Այն փորված Էր Գազայի հատվածի հյուսիսային մասից դեպի Իսրայելի տարածք»,- ասված Է հայտարարության մեջ:
Մամուլի ծառայությունը նշել է, որ «ահաբեկչական թունելը չի ​​հատել վերջերս կառուցված [իսրայելական] ստորգետնյա սենսորային պատնեշը, որը տարածաշրջանի անվտանգության կարևոր բաղադրիչն է», և, հետևաբար, «սպառնալիք չի ներկայացրել Գազայի հատվածի հետ սահմանի մոտ գտնվող իսրայելական բնակավայրերի համար»:
Բանակում ընդգծել են, որ «թույլ չեն տա Իսրայելի ինքնիշխանության խախտում ինչպես երկրի վրա, այնպես էլ դրա տակ»:

Израильские военные уничтожили тоннель ХАМАС в районе границы с сектором Газа
Израильские военные обнаружили и нейтрализовали принадлежащий радикальной палестинской организации ХАМАС тоннель, прорытый в районе границы в северной части сектора Газа. Как пишет ТАСС, об этом сообщила в понедельник армейская пресс-служба.
"Армия обороны Израиля обнаружила и нейтрализовала террористический тоннель с двумя маршрутами, принадлежащий террористической организации ХАМАС, прорытый из северной части сектора Газа в сторону израильской территории", - говорится в заявлении.
В пресс-службе отметили, что "тоннель террористов не пересекал недавно построенный [израильский] подземный сенсорный барьер, который является важным компонентом обеспечения безопасности в регионе", в связи с чем "не представлял угрозы для израильских населенных пунктов в этом районе близ границы с сектором Газа".