Հայաստանում «կոռուպցիային հակազդելու» համար ԱՄՆ-ն մտադիր է խորհրդական ունենալ, որը կստանա տարեկան 91,5 հազարից մինչև 134,3 հազար դոլար
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի իրավապահ գործողություններին ուղղված և ապօրինի թմրամիջոցների դեմ պայքարի բյուրոն հայտարարել է, որ Հայաստանում փնտրում է կոռուպցիայի դեմ պայքարի ավագ խորհրդականի։ Ինչպես հասկացվում է փաստաթղթից, որին ծանոթացել է RT-ն, նա իր աշխատանքային ժամանակի մեծ մասն անցկացնելու է Երևանում ամերիկյան դեսպանատանը, գրում է SputnikArmenia-ն։
«Հայաստանում բյուրոյի ծրագրի հիմնական նպատակն է աջակցել պետությանը արդյունավետ և թափանցիկ քրեական արդարադատության ոլորտ զարգացնելու գործում, որը հարգում է մարդու իրավունքները և ակտիվորեն պայքարում է կոռուպցիայի դեմ», - նշվում է տեքստում:
Այս աշխատանքը, ի թիվս այլ բաների, ներառում է աջակցություն իրավապահ և քրեական արդարադատության մարմինների արդիականացմանը, պայքար միջազգային կազմակերպված հանցավորության դեմ և իրավունքի գերակայության սկզբունքի պահպանում:
Ուստի ավագ խորհրդականի պարտականություններում, ինչպես հետևում է թափուր պաշտոնի նկարագրությունից, կընդգրկվի Հայաստանի պահանջմունքների ուսումնասիրությունն այն հարցերում, որոնք վերաբերում են հակակոռուպցիոն և իրավապահ գործունեությանը:
«Խորհրդականը սերտորեն կհամագործակցի և կառուցողական հարաբերություններ կհաստատի Հայաստանի արդարադատության նախարարության, հակակոռուպցիոն կոմիտեի և քրեական արդարադատության հետ կապված այլ գերատեսչությունների գործընկերների հետ», - ասված է փաստաթղթում:
Բացի այդ, մասնագետը պետք է այցելի կոռուպցիայի դեմ պայքարի համաժողովներ և սեմինարներ, համակարգի իր աշխատանքն ամերիկյան կողմի հետ և հաշվետու լինի նրան, ուսուցանի Հայաստանի մի շարք գերատեսչությունների ներկայացուցիչներին:
Փաստաթղթի համաձայն՝ ավագ խորհրդականը կարող է ստանալ տարեկան 91,5 հազար դոլարից մինչև 134,3 հազար դոլար։ Նրա հետ պատրաստվում են պայմանագիր կնքել մեկ տարով՝ գործողության ժամկետի երկարաձգման հնարավորությամբ:

Для "противодействия коррупции" в Армении США намерены нанять советника, которуый может получать от $91,5 тыс. до $134,3 тыс. в год
Бюро Госдепартамента США по правоохранительной деятельности и борьбе с незаконным оборотом наркотиков объявило о поиске специалиста на должность старшего советника по вопросам противодействия коррупции в Армении. Как следует из документа, с которым ознакомился RT, большую часть рабочего времени он будет проводить в американском посольстве в Ереване.
"Основная цель программы бюро в Армении состоит в оказании поддержки принимающему государству в развитии эффективного и прозрачного сектора уголовного правосудия, уважающего права человека и активно борющегося с коррупцией",- отмечается в тексте.
К такой работе среди прочего относятся содействие модернизации органов правопорядка и уголовного правосудия, борьба с международной организованной преступностью и поддержание принципа верховенства права.
В связи с этим в обязанности старшего советника, как следует из описания вакансии, войдет изучение потребностей Армении в том, что касается антикоррупционной и правоохранительной деятельности.
"Советник будет тесно взаимодействовать и налаживать конструктивные отношения с коллегами из Министерства юстиции Армении, антикоррупционного комитета и других ведомств, связанных с уголовным правосудием", - говорится в документе.
Кроме того, специалист должен будет посещать конференции и семинары по борьбе с коррупцией, координировать свою работу с американской стороной и отчитываться перед ней, обучать и наставлять представителей ряда ведомств Армении.
Согласно документу, в год старший советник может получать от $91,5 тыс. до $134,3 тыс. Контракт с ним планируют заключить на год с возможностью продления срока действия.
- Соединенные Штаты приобрели хорошего партнера в лице правительства Армении Мы работаем по разным направлениям, которые направлены на продвижение демократии, построение демократических...