Ադրբեջանը շարունակում է անտեսել ՄԻԵԴ որոշումները՝ Ադրբեջանում հայ պատանդների վերաբերյալ տեղեկատվության տրամադրման միջանկյալ միջոցների կիրառման վերաբերյալ. ՀՀ ԱԳՆ
Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից համագործակցության բացակայությունն անհնարին է դարձնում անհայտ կորած անձանց թվի ճշգրիտ գնահատումը, և անհետացածների ճակատագրի կամ գտնվելու վայրի և ողջ լինելու վերաբերյալ հավաստի տեղեկությունների ձեռքբերումը։ Այս մասին ասվում է Բռնի անհետացումների զոհերի միջազգային օրվա վերաբերյալ ՀՀ ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
«Օգոստոսի 30-ը Բռնի անհետացումների զոհերի միջազգային օրն է, որը 2010 թվականին սահմանվել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի կողմից՝ որպես բռնի և հարկադրված անհետացումների հետևանքով մարդու իրավունքների սարսափելի ոտնահարումների մասին հիշեցում:
Մարդկանց հարկադրված կամ բռնի անհետացումն իր բնույթով մարդու հիմնարար իրավունքների խախտում է․ այն ոտնահարում է մարդու իրավունքների մի ամբողջ շարք՝ հաստատված Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրով, Բռնի անհետացումից բոլոր անձանց պաշտպանության միջազգային կոնվենցիայով, ինչպես նաև Մարդու իրավունքների միջազգային դաշնագրերով և մարդու իրավունքների այլ միջազգային հիմնական փաստաթղթերով:
Այս համալիր ոճրագործությունը խախտում է մարդու բոլոր իրավունքները, ներառյալ կյանքի իրավունքը, խոշտանգումների և այլ դաժան, անմարդկային կամ նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի չենթարկվելու իրավունքը, ազատության և անվտանգության իրավունքը, արդար դատաքննության իրավունքը, իրավական պաշտպանության արդյունավետ միջոցների և անհետացման հանգամանքների վերաբերյալ ճշմարտությունն իմանալու իրավունքը։ Միջազգային իրավունքը որոշակի հանգամանքներում բռնի անհետացումը մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություն է համարում:
Միջազգային մարդասիրական իրավունքը նպատակ ունի զերծ պահելու մարդկանց կամայական ձերբակալությունների, կալանքի ու գերության ընթացքում այլ խախտումների հետևանքով անհետացումներից: 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին ստորագրված հրադադարից հետո Ադրբեջանը շարունակում է պատանդառության մեջ պահել հայ ռազմագերիների, այդ թվում՝ քաղաքացիական անձանց, իսկ Ղարաբաղյան առաջին և 44-օրյա պատերազմների հետևանքով հարյուրավոր անհայտ կորածների և բռնի անհետացածների ճակատագրեր մնում են չպարզված։
Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից համագործակցության բացակայությունն անհնարին է դարձնում անհայտ կորած անձանց թվի ճշգրիտ գնահատումը, և անհետացածների ճակատագրի կամ գտնվելու վայրի և ողջ լինելու վերաբերյալ հավաստի տեղեկությունների ձեռքբերումը։
Ադրբեջանը շարունակում է անտեսել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի որոշումները՝ Ադրբեջանում հայ պատանդների վերաբերյալ տեղեկատվության տրամադրման միջանկյալ միջոցների կիրառման վերաբերյալ, ինչպես նաև Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից 2021 թվականի դեկտեմբերի 7-ին ներկայացված հրատապ միջոցները, որոնք պարտավորեցնում են Ադրբեջանին դադարեցնել հայերի նկատմամբ ռասիստական և խտրական քաղաքականությունը։
Անհետացումների խնդիրը մարդասիրական առաջնահերթություն է, որը պետք է ապաքաղաքականացվի և կարգավորվի ամուր քաղաքական կամքով և համագործակցությամբ։ Նման մոտեցման բացակայության պարագայում արդարությունն ու սոցիալական առողջացումը, հետևաբար՝ երկարաժամկետ խաղաղությունը կմնան վերացական: Կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը պատասխանատվություն ստանձնել Լեռնային Ղարաբաղի ողջ տարածք անվերապահ մուտքի ապահովման համար, որը կարող է մեղմել առկա հումանիտար ճգնաժամը։
Բռնի անհետացումների միջազգային օրը մենք համերաշխություն ենք հայտնում զոհերի ընտանիքներին և բոլոր նրանց, ովքեր տառապում են այս անմարդկային արարքներից: Մենք պայքարում ենք անհետացածների իրավունքների համար, շարունակում ենք պայքարել արդարության համար և այս հանցագործության անպատժելության դեմ։ Վերահաստատում ենք մեր հրատապ կոչը՝ վերջ դնելու բռնի անհետացումների անպատժելիությանը»,– ասվում է հայտարարության մեջ:

Азербайджан продолжает игнорировать решения Европейского суда по правам человека: МИД Армении
30 августа — Международный день жертв насильственных исчезновений, установленный Генеральной Ассамблеей ООН в 2010 году как напоминание об ужасных нарушениях прав человека в результате насильственных и  принудительных исчезновений.
Принудительное или насильственное исчезновение людей по своей природе является нарушением основных прав человека: оно нарушает целый ряд прав человека, утвержденных Всеобщей декларацией прав человека, Международной конвенцией для защиты всех лиц от насильственного исчезновения, а также международными пактами по правам человека и другими ключевыми международными документами по правам человека.
Это комплексное преступление нарушает все права человека, включая право на жизнь, право не подвергаться пыткам и другим жестоким, бесчеловечным или унижающим достоинство обращениям или наказанию, право на свободу и безопасность, право на справедливое судебное разбирательство, право знать правду об эффективных средствах правовой защиты и обстоятельствах исчезновения. Международное право считает насильственное исчезновение при определенных обстоятельствах преступлением против человечества.
Международное гуманитарное право преследует цель предостеречь людей от исчезновения в результате произвольных арестов, задержаний и других нарушений во время нахождения в плену. После режима прекращения огня, подписанного 9 ноября 2020 года, Азербайджан продолжает удерживать в заложниках армянских военнопленных, в том числе гражданских лиц, а судьбы сотен пропавших без вести и насильственно исчезнувших в результате Первой и 44-дневной Карабахских войн остаются невыясненными.
Отсутствие сотрудничества со стороны властей Азербайджана делает невозможным проведение точной оценки числа пропавших без вести лиц и получение достоверной информации о судьбах или местонахождениях пропавших, и о том, живы ли они.
Азербайджан продолжает игнорировать решения Европейского суда по правам человека относительно применения промежуточных мер по предоставлению информации об армянских заложниках в Азербайджане, а также срочные меры, представленные Международным судом ООН от 7 декабря 2021 года, обязывающие Азербайджан прекратить расистскую и дискриминационную политику в отношении армян.
Проблема исчезновения — гуманитарный приоритет, который должен быть деполитизирован и урегулирован сильной политической волей и сотрудничеством. При отсутствии такого подхода справедливость и социальное оздоровление, следовательно, долгосрочный мир останутся абстрактными. Призываем международное сообщество взять на себя ответственность за обеспечение безоговорочного въезда на всю территорию Нагорного Карабаха, что может смягчить существующий гуманитарный кризис.
В Международный день насильственных исчезновений мы выражаем солидарность семьям погибших и всем тем, кто страдает от этих бесчеловечных поступков. Мы боремся за права пропавших без вести, мы продолжаем бороться за справедливость и против безнаказанности этого преступления. Мы вновь повторяем наш настоятельный призыв положить конец безнаказанности насильственных исчезновений.