Ադրբեջանը շարունակում է անտեսել ՄԻԵԴ որոշումները՝ Ադրբեջանում հայ պատանդների վերաբերյալ տեղեկատվության տրամադրման միջանկյալ միջոցների կիրառման վերաբերյալ. ՀՀ ԱԳՆ
Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից համագործակցության բացակայությունն անհնարին է դարձնում անհայտ կորած անձանց թվի ճշգրիտ գնահատումը, և անհետացածների ճակատագրի կամ գտնվելու վայրի և ողջ լինելու վերաբերյալ հավաստի տեղեկությունների ձեռքբերումը։ Այս մասին ասվում է Բռնի անհետացումների զոհերի միջազգային օրվա վերաբերյալ ՀՀ ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
«Օգոստոսի 30-ը Բռնի անհետացումների զոհերի միջազգային օրն է, որը 2010 թվականին սահմանվել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի կողմից՝ որպես բռնի և հարկադրված անհետացումների հետևանքով մարդու իրավունքների սարսափելի ոտնահարումների մասին հիշեցում:
Մարդկանց հարկադրված կամ բռնի անհետացումն իր բնույթով մարդու հիմնարար իրավունքների խախտում է․ այն ոտնահարում է մարդու իրավունքների մի ամբողջ շարք՝ հաստատված Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրով, Բռնի անհետացումից բոլոր անձանց պաշտպանության միջազգային կոնվենցիայով, ինչպես նաև Մարդու իրավունքների միջազգային դաշնագրերով և մարդու իրավունքների այլ միջազգային հիմնական փաստաթղթերով:
Այս համալիր ոճրագործությունը խախտում է մարդու բոլոր իրավունքները, ներառյալ կյանքի իրավունքը, խոշտանգումների և այլ դաժան, անմարդկային կամ նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի չենթարկվելու իրավունքը, ազատության և անվտանգության իրավունքը, արդար դատաքննության իրավունքը, իրավական պաշտպանության արդյունավետ միջոցների և անհետացման հանգամանքների վերաբերյալ ճշմարտությունն իմանալու իրավունքը։ Միջազգային իրավունքը որոշակի հանգամանքներում բռնի անհետացումը մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություն է համարում:
Միջազգային մարդասիրական իրավունքը նպատակ ունի զերծ պահելու մարդկանց կամայական ձերբակալությունների, կալանքի ու գերության ընթացքում այլ խախտումների հետևանքով անհետացումներից: 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին ստորագրված հրադադարից հետո Ադրբեջանը շարունակում է պատանդառության մեջ պահել հայ ռազմագերիների, այդ թվում՝ քաղաքացիական անձանց, իսկ Ղարաբաղյան առաջին և 44-օրյա պատերազմների հետևանքով հարյուրավոր անհայտ կորածների և բռնի անհետացածների ճակատագրեր մնում են չպարզված։
Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից համագործակցության բացակայությունն անհնարին է դարձնում անհայտ կորած անձանց թվի ճշգրիտ գնահատումը, և անհետացածների ճակատագրի կամ գտնվելու վայրի և ողջ լինելու վերաբերյալ հավաստի տեղեկությունների ձեռքբերումը։
Ադրբեջանը շարունակում է անտեսել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի որոշումները՝ Ադրբեջանում հայ պատանդների վերաբերյալ տեղեկատվության տրամադրման միջանկյալ միջոցների կիրառման վերաբերյալ, ինչպես նաև Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից 2021 թվականի դեկտեմբերի 7-ին ներկայացված հրատապ միջոցները, որոնք պարտավորեցնում են Ադրբեջանին դադարեցնել հայերի նկատմամբ ռասիստական և խտրական քաղաքականությունը։
Անհետացումների խնդիրը մարդասիրական առաջնահերթություն է, որը պետք է ապաքաղաքականացվի և կարգավորվի ամուր քաղաքական կամքով և համագործակցությամբ։ Նման մոտեցման բացակայության պարագայում արդարությունն ու սոցիալական առողջացումը, հետևաբար՝ երկարաժամկետ խաղաղությունը կմնան վերացական: Կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը պատասխանատվություն ստանձնել Լեռնային Ղարաբաղի ողջ տարածք անվերապահ մուտքի ապահովման համար, որը կարող է մեղմել առկա հումանիտար ճգնաժամը։
Բռնի անհետացումների միջազգային օրը մենք համերաշխություն ենք հայտնում զոհերի ընտանիքներին և բոլոր նրանց, ովքեր տառապում են այս անմարդկային արարքներից: Մենք պայքարում ենք անհետացածների իրավունքների համար, շարունակում ենք պայքարել արդարության համար և այս հանցագործության անպատժելության դեմ։ Վերահաստատում ենք մեր հրատապ կոչը՝ վերջ դնելու բռնի անհետացումների անպատժելիությանը»,– ասվում է հայտարարության մեջ:

Azerbaijan Continues to Hold Armenian Prisoners of War, Including Civilians: Armenia MFA
Statement of the Ministry of Foreign Affairs on the International Day of the Victims of Enforced Disappearances
30 August is the International Day of the Victims of Enforced Disappearance, established by the UN General Assembly in 2010, as a reminder of the horrific violations of human rights caused by enforced and involuntary disappearances.
Enforced or involuntary disappearance of persons is a violation of fundamental human rights by its nature, since it infringes on an entire range of human rights, established by the Universal Declaration of Human Rights, International Convention for the Protection of all Persons from Enforced Disappearance, as well as set out in International Covenants on Human Rights and other major international human rights instruments.
This complex crime violates all range of human rights, including the right to life, the right not to be subjected to torture and other cruel, inhuman, or degrading treatment or punishment, the right to liberty and security, the right to a fair trial, the right to an effective remedy and the right to know the truth regarding the circumstances of disappearance. International law constitutes enforced disappearance in certain circumstances as a crime against humanity.
The international humanitarian and human rights law seeks to refrain people from going missing as a result of arbitrary arrests and other violations occurring during detention and captivity. After the ceasefire signed on November 9, 2020, Azerbaijan continues to hold Armenian prisoners of war, including civilians, while the fate of hundreds of missing persons and dozen cases of enforced disappearances resulting from the First Nagorno-Karabakh War and the 44-Day War remain unclarified.
The lack of cooperative approach of Azerbaijani authorities makes it impossible to accurately estimate the number of missing persons, to acquire reliable information regarding the fate or whereabouts of those disappeared, and whether they are still alive.
Azerbaijan continues to disregard the decisions of the European Court of Human Rights on the implementation of interim measures to provide information on Armenian hostages in Azerbaijan, as well as provisional measures put forward by the International Court of Justice on December 7, 2021, which instruct Azerbaijan to cease racist and discriminatory policies against Armenians.
The issue of disappearances is a humanitarian priority that must be depoliticized, and it must be addressed with strong political will and cooperation. In the absence of such an approach, justice, and social healing, and therefore long-term peace will remain elusive. We call on the international community to assume responsibility for ensuring unconditional access to the whole territory of Nagorno-Karabakh, which could alleviate the existing humanitarian crisis․
On this International Day of the Victims of Forced Disappearances we express our solidarity with the families of victims and with all those who suffer from these inhuman acts. We stand up for the rights of the disappeared today and every day, we keep advocating for justice and combat impunity for this crime. We reiterate our call of urgency to stop impunity for enforced disappearance.