Եվրախորհրդի ղեկավար Շառլ Միշելը հայտնել է Փաշինյանի և Ալիևի հանդիպման նախապատրաստման մասին
Եվրախորհրդի ղեկավար Շառլ Միշելը հայտնել է, որ այս պահին պատրաստվում է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպմանը, որը պետք է կայանա օգոստոսի 31-ին Բրյուսելում։ Այս մասին Միշելը գրառում է կատարել իր Twitter-ում:
«Նախապատրաստական ​​զանգեր՝ Ադրբեջանի նախագահի և Հայաստանի վարչապետի վաղվա չորրորդ բրյուսելյան հանդիպման նախաշեմին»,- գրել է նա։
Ավելի վաղ Միացյալ Նահանգների պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը հեռախոսազրույց է ունեցել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ, որի ընթացքում կողմերը քննարկել են ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հասնելու հնարավորությունը։
Մինչ այդ հայտնի դարձավ, որ Բաքուն կազմել է Հայաստանի հետ հաշտության պայմանագրի նախապատրաստման իր հանձնաժողովի կազմը և Երևանից սպասում է նման քայլի։ Ալիևը Թբիլիսիում Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարների հանդիպումը համարել է երկու երկրների միջև խաղաղության պայմանագրի շուրջ երկխոսության առաջին քայլը։

Глава Евросовета Шарль Мишель сообщил о подготовке встречи Пашиняна и Алиева
Глава Евросовета Шарль Мишель заявил, что в данный момент он готовится к встрече президента Азербайджана Ильхама Алиева и премьер-министра Армении Никола Пашиняна, которая должна пройти 31 августа в Брюсселе. Об этом Мишель написал в своем Twitter, передает Газета.ru.
''Подготовительные звонки сегодня в преддверии завтрашней четвертой брюссельской встречи президента Азербайджана и премьер-министра Армении'', - сообщил он.
Ранее государственный секретарь Соединенных Штатов Энтони Блинкен провел телефонный разговор с премьер-министром Армении Николом Пашиняном, в ходе которого стороны обсудили возможность достижения мира между Арменией и Азербайджаном по вопросам урегулирования карабахского конфликта.
До этого стало известно, что Баку сформировал состав своей комиссии по подготовке мирного договора с Арменией и ждет аналогичного шага от Еревана. Алиев назвал проведение в Тбилиси встречи министров иностранных дел Азербайджана и Армении первым шагом к диалогу о мирном договоре между двумя странами.