Բայդենը կմեկնի Մեծ Բրիտանիա՝ Եղիսաբեթ Երկրորդի հուղարկավորության արարողությանը
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը կնոջ՝ Ջիլ Բայդենի հետ սեպտեմբերի 17-ին կմեկնի Մեծ Բրիտանիա՝ Եղիսաբեթ II թագուհու հուղարկավորությանը։ Այս մասին ասված է կիրակի օրը Սպիտակ տան կողմից տարածված պետության ղեկավարի աշխատանքային գրաֆիկում։
«Շաբաթ օրը՝ 2022 թվականի սեպտեմբերի 17-ին: Նախագահը և առաջին տիկինը կմեկնեն Մեծ Բրիտանիա՝ Նորին Մեծություն թագուհի Եղիսաբեթ II-ի պետական ​​հուղարկավորությանը»,- ասվում է փաստաթղթում։
Կիրակի օրը Բայդենն ընդունել է թագուհու հուղարկավորությանը մասնակցելու պաշտոնական հրավերը։ Ավելի վաղ նա հայտարարել էր հուղարկավորությանն անձամբ մասնակցելու մտադրության մասին։
CNN-ը, վկայակոչելով Սպիտակ տան աղբյուրը, պարզաբանել է, որ հուղարկավորությանը մասնակցելու հրավերը բացառապես ԱՄՆ նախագահին ու նրա կնոջն է ուղղված։ Այսպիսով, Բայդենը կմեկնի Մեծ Բրիտանիա՝ առանց պաշտոնական պատվիրակության ուղեկցության։
Հուղարկավորությունը կկայանա սեպտեմբերի 19-ին: Հրաժեշտը տեղի կունենա Լոնդոնի Վեստմինստերյան աբբայությունում, իսկ միապետի հանգչելու վերջին տեղը կդառնա XVI դարում կառուցված՝ Սուրբ Գևորգի մատուռը Լոնդոնի մերձակայքի Վինձորի դղյակի տարածքում: Թաղման ստույգ տեղը կլինի եկեղեցու տարածքում գտնվող՝ Գևորգ VI-ի հուշամատուռում:
Եղիսաբեթ II-ը, որը մահացել Է սեպտեմբերի 8-ին 96 տարեկան հասակում, կառավարել է Մեծ Բրիտանիայի պատմության մեջ բոլորից երկարատև՝ 70 տարի և յոթ ամիս: Նոր տիրակալ է դարձել նրա ավագ որդին՝ 73-ամյա Չառլզը, որը վերցրել է Կառլոս III անունը: Մեծ Բրիտանիայում հայտարարված ազգային սուգը կտևի մինչև Նորին Մեծության հուղարկավորությունը: Կառլոս III-ի թագադրությունը տեղի կունենա մի քանի ամիս հետո, օրն առայժմ հայտարարված չէ:

Байден вылетает в Великобританию на похороны Елизаветы II 17 сентября
Президент США Джо Байден с супругой Джилл Байден отправляются 17 сентября в Великобританию на похороны королевы Елизаветы II. Как передает ТАСС, об этом говорится в распространенном в воскресенье Белым домом рабочем графике главы государства.
"Суббота, 17 сентября 2022 года. Президент и первая леди отправятся в Великобританию на государственные похороны Ее Величества королевы Елизаветы II", - отмечается в документе.
В воскресенье Байден принял официальное приглашение посетить похороны королевы. Ранее он заявлял о намерении лично присутствовать на них.Телекомпания CNN со ссылкой на источник в Белом доме уточнила, что приглашение посетить похороны распространялось исключительно на президента США и его супругу. Таким образом, Байден отправится в Великобританию без сопровождения официальной делегации.
Похороны состоятся 19 сентября. Прощание будет проходить в Вестминстерском аббатстве в Лондоне, а местом последнего упокоения монарха станет построенная в начале XVI века часовня Святого Георгия на территории Виндзорского замка под Лондоном. Точным местом погребения станет расположенная на территории церкви мемориальная часовня Георга VI.
Елизавета II, умершая 8 сентября в возрасте 96 лет, правила дольше всех в британской истории - 70 лет и семь месяцев. Новым правителем стал ее старший сын - 73-летний Чарльз, взявший имя Карл III. Объявленный в Великобритании национальный траур продлится до дня похорон Ее Величества. Коронация Карла III пройдет через несколько месяцев, ее дата пока не названа.