Տեղի է ունեցել Նիկոլ Փաշինյանի և Էբրահիմ Ռայիսիի հեռախոսազրույցը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Սեյեդ Էբրահիմ Ռայիսիի հետ:
Վարչապետը մանրամասներ է փոխանցել Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Հայաստանի սուվերեն տարածքի ուղղությամբ իրականացվող սադրիչ և ագրեսիվ գործողությունների վերաբերյալ:
Էբրահիմ Ռայիսին նշել է, որ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում նոր պատերազմն անընդունելի է և Իրանն ուշադրությամբ հետևում է զարգացումներին: ԻԻՀ նախագահն ընդգծել է, որ տարածաշրջանում բոլոր հակամարտությունները պետք է լուծվեն խաղաղ ճանապարհով և պետությունների տարածքային ամբողջականության վերաբերյալ Իրանի դիրքորոշումը հստակ է:
Իրանի նախագահը հիշատակել է Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդ Այաթոլլա Խամենեիի խոսքը, ըստ որի՝ Հայաստանի հետ Իրանի կապը չպետք է վտանգվի, իսկ հաղորդակցության ուղիները պետք է լինեն պետությունների սուվերենության ներքո: Էբրահիմ Ռայիսին շեշտել է, որ իր երկիրը պատրաստ է աջակցել տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը՝ հավելելով, որ Հայաստանի անվտանգության հարցը կարևոր է Իրանի համար:

Состоялся телефонный разговор Никола Пашиняна и Эбрахима Раиси
Премьер-министр Никол Пашинян провел телефонный разговор с президентом Исламской Республики Иран Эбрахимом Раиси.
Премьер-министр представил подробности о провокационных и агрессивных действиях вооруженных сил Азербайджана в отношении суверенной территории Армении.
Эбрахим Раиси отметил, что новая война в регионе Южного Кавказа неприемлема и Иран внимательно следит за развитием событий. Президент Ирана подчеркнул, что все конфликты в регионе должны быть решены мирным путем, и позиция Ирана в отношении территориальной целостности государств четкая.
Президент Ирана напомнил слова Верховного лидера Исламской революции аятоллы Хаменеи о том, что связь Ирана с Арменией не должна подвергаться угрозам, а коммуникационные каналы должны находиться под суверенитетом государств. Эбрахим Раиси подчеркнул, что его страна готова поддержать установление мира в регионе, добавив, что вопрос безопасности Армении важен для Ирана.