Արարատ Միրզոյանը շվեյցարացի գործընկերոջը ներկայացրել է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հոկտեմբերի 3-ին Ժնևում հանդիպում է ունեցել Շվեյցարիայի արտաքին գործերի դաշնային դեպարտամենտի պետքարտուղար Լիվիա Լյոյի հետ:
Արարատ Միրզոյանը գործընկերոջը ներկայացրել է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական վերջին լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը՝ հատուկ ընդգծելով ուժի և ուժի կիրառման սպառնալիքով սեփական առավելապաշտական նկրտումներին հասնելու Ադրբեջանի որդեգրած քաղաքականության անընդունելիությունը:
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել նաև Հայաստանի և Շվեյցարիայի  երկկողմ ու բազմակողմ օրակարգի մի շարք հարցերի: Նախարար Միրզոյանը նշել է, որ հայկական կողմը հետաքրքված է ապօրինի ծագում ունեցող ակտիվների վերադարձի շվեյցարական փորձով:
Արարատ Միրզոյանը և Լիվիա Լյոն մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային զարգացումների շուրջ: Նախարար Միրզոյանը շնորհակալություն է հայտնել նախօրեին Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հետ հանդիպումը հյուրընկալելու համար և ներկայացրել տեղի ունեցած քննարկումները:

FM Ararat Mirzoyan met with State Secretary of the Federal Department of Foreign Affairs of Switzerland Livia Leu
On October 3, Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan held a meeting with State Secretary of the Federal Department of Foreign Affairs Livia Leu in Geneva.
Ararat Mirzoyan briefed his colleague the situation resulting from Azerbaijan's recent large-scale aggression against the sovereign territory of Armenia, specifically emphasizing the inadmissibility of the policy adopted by Azerbaijan to achieve its own maximalist aspirations with the use of force and threat of use of force.
The interlocutors also touched upon a number of issues of bilateral and multilateral agenda of Armenia and Switzerland. Minister Mirzoyan noted that the Armenian side is interested in the Swiss experience of recovering assets of illegal origin.
Ararat Mirzoyan and Livia Leu exchanged views on regional developments. Minister Mirzoyan expressed his gratitude for hosting the meeting with the Foreign Minister of Azerbaijan yesterday and presented the unfolded discussions.