Արարատ Միրզոյանը շվեյցարացի գործընկերոջը ներկայացրել է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հոկտեմբերի 3-ին Ժնևում հանդիպում է ունեցել Շվեյցարիայի արտաքին գործերի դաշնային դեպարտամենտի պետքարտուղար Լիվիա Լյոյի հետ:
Արարատ Միրզոյանը գործընկերոջը ներկայացրել է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական վերջին լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը՝ հատուկ ընդգծելով ուժի և ուժի կիրառման սպառնալիքով սեփական առավելապաշտական նկրտումներին հասնելու Ադրբեջանի որդեգրած քաղաքականության անընդունելիությունը:
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել նաև Հայաստանի և Շվեյցարիայի  երկկողմ ու բազմակողմ օրակարգի մի շարք հարցերի: Նախարար Միրզոյանը նշել է, որ հայկական կողմը հետաքրքված է ապօրինի ծագում ունեցող ակտիվների վերադարձի շվեյցարական փորձով:
Արարատ Միրզոյանը և Լիվիա Լյոն մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային զարգացումների շուրջ: Նախարար Միրզոյանը շնորհակալություն է հայտնել նախօրեին Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հետ հանդիպումը հյուրընկալելու համար և ներկայացրել տեղի ունեցած քննարկումները:

Глава МИД Армении провел встречу с госсекретарем Федерального департамента иностранных дел Швейцарии
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 3 октября в Женеве встретился с госсекретарем Федерального департамента иностранных дел Швейцарии Ливией Лей. Как передает NEWS.am об этом сообщает пресс-служба МИД.
Арарат Мирзоян представил коллеге ситуацию, создавшуюся вследствие недавней широкомасштабной азербайджанской агрессии в отношении суверенной территории Армении, особо подчеркнув неприемлемость политики Азербайджана по достижению своих максималистских устремлений под угрозой применения силы.
Собеседники коснулись также ряда вопросов двусторонней и многосторонней повестки Армении и Швейцарии. Министр Мирзоян отметил, что армянская сторона заинтересована в швейцарском опыте возврата активов незаконного происхождения.
Арарат Мирзоян и Ливия Лей обменялись мнениями вокруг региональных процессов.
Министр Мирзоян поблагодарил за проведение накануне встречи с министром иностранных дел Азербайджана и представил состоявшиеся обсуждения.