Առաջարկվում է տարկետում ստացած ուսանողների զորակոչի տարիքը 27-ից բարձրացնել 28-ի. ԱԺ սկսել է հերթական նիստերի աշխատանքը
Ազգային ժողովը հոկտեմբերի 4-ին սկսել է հերթական նիստերի աշխատանքը՝ հաստատելով նստաշրջանի և հերթական նիստերի օրակարգերը:
Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է ««Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանի խոսքով՝ Կառավարությունն առաջարկում է տարկետման իրավունք տալ բնագիտական, տեխնոլոգիական, ճարտարագիտական և մաթեմատիկական ուղղություններով սովորող ուսանողներին:
Բուհերի և մասնագիտությունների ցանկը հաստատելու է Կառավարությունը:
Արտոնությունից կարող են օգտվել բակալավրիատում, մագիստրատուրայում և ասպիրանտուրայում սովորող ուսանողները: Առաջարկվող երկրորդ փոփոխությամբ տարկետում ստացած ուսանողների զորակոչի տարիքը 27-ից բարձրացվում է 28-ի:
«Սա արվում է, քանի որ այսօր հանրակրթության տևողությունը դարձել է 12 տարի, իսկ 27 տարին մնացել է անփոփոխ: Այդ սահմանափակումը 27 տարի էր այն ժամանակ, երբ հանրակրթությունը 10 տարի տևողություն ուներ»,- ասել է նախարարը՝ հավելելով, որ սրանով կլուծվի խնդիրը, և ասպիրանտուրայում սովորող ուսանողները ստիպված չեն լինի ասպիրանտուրայի երկրորդ տարում ամեն կերպ ավարտել դիսերտացիան և պաշտպանել այն:
ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է պատգամավոր Վիլեն Գաբրիելյանը:

The National Assembly has begun the work of the regular sittings on October 4, approving the agendas of the regular sittings.
The draft law on Making Addenda to the RA Law on Military Service and Serviceman’s Status was debated in the second reading. According to the Minister of Education, Science, Culture and Sports Vahram Dumanyan, the Government proposes to give the students studying in the fields of natural sciences, technology, engineering and mathematics the right to deferment. The Government will define the list of universities and professions. The undergraduate, master’s and PhD students can use the privilege. The second proposed amendment raises the conscription age from 27 to 28 for the students who have received deferment.
''This is done because today we have 12-year general education, and 27 years have remained unchanged. That restriction was 27 years at a time when we had 10-year general education,'' the minister said, noting that this will solve the problem, and the students studying in postgraduate studies will not have to finish the dissertation and defend it in any way in the second year of the postgraduate studies.
The deputy Vilen Gabrielyan presented the endorsement of the NA Standing Committee on Defense and Security.