ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդունել է ԵԱՀԿ կարիքների գնահատման առաքելության անդամներին
Հոկտեմբերի 22֊ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է կարիքների գնահատման ԵԱՀԿ առաքելությանը՝ ԵԱՀԿ-ում նախագահող Լեհաստանի ներկայացուցիչ գնդապետ Ռոբերտ Արկադիուշ Տկաչիկի գլխավորությամբ։
Ողջունելով առաքելության անդամներին՝ նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ ԵԱՀԿ կարիքների գնահատման առաքելությունը Հայաստանում, որի անհրաժեշտությունն առաջացել է սեպտեմբերի 13-14-ին ՀՀ տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայից հետո, լիովին համապատասխանում է կազմակերպության մանդատին ու նպատակներին։
Հայաստանի դիմումի հիման վրա կարիքների գնահատման ԵԱՀԿ առաքելություն Հայաստանի Հանրապետություն գործուղելու որոշումը կայացվել է ԵԱՀԿ գործող նախագահող երկրի և Քարտուղարության կողմից՝ ԵԱՀԿ Նախարարական խորհրդի համապատասխան որոշումների հիման վրա, որոնք ընդունվել են Կազմակերպության բոլոր մասնակից երկրների համաձայնությամբ:
ՀՀ ԱԳ նախարարը հույս է հայտնել, որ առաքելության գործունեությունը, դիտարկումները և ավարտական զեկույցն ադրբեջանական ագրեսիայից հետո ստեղծված իրավիճակի մասին օբյեկտիվ տեղեկատվության աղբյուր կհանդիսանան ԵԱՀԿ նախագահության, Քարտուղարության և անդամ երկրների համար, ինչպես նաև դեր կխաղան նոր հավանական ագրեսիաների կանխարգելման և տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման գործում։
Հանդիպմանը մասնակցող ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ ներկայացուցչի կողմից առաքելության անդամներին է ներկայացվել սահմանամերձ շրջաններում առկա իրադրությունը:

The Foreign Minister of Armenia received the members of OSCE needs assessment mission
On October 22, Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan received the OSCE needs assessment mission, headed by the representative of Poland, the chairing country in the OSCE, Colonel Robert Arkadiusz Tkaczyk.
Welcoming the members of the mission, Minister Mirzoyan emphasized that the OSCE needs assessment mission in Armenia, the necessity of which occurred following Azerbaijan's aggression against the territorial integrity and sovereignty of Armenia on September 13-14, fully corresponds to the organization's mandate and objectives.
The decision to send an OSCE needs assessment mission to the Republic of Armenia based on Armenia's appeal was made by the OSCE Chairmanship and the Secretariat, taking into account the relevant decisions of the OSCE Ministerial Council, which were adopted with the agreement of all participating countries of the Organization.
The Foreign Minister of Armenia expressed hope that the mission's activities, observations and final report will be a source of objective information about the situation resulting from the Azerbaijani aggression for the OSCE Chairmanship, Secretariat and the member states, as well as will play a role in preventing new possible aggressions and establishing sustainable peace in the region.
The representative of the General Staff of the Armenian Armed Forces, participating in the meeting, briefed the members of the mission on the current situation in the border regions.