ՀՀ վարչապետը շնորհավորել է Միացյալ Թագավորության վարչապետ Ռիշի Սունակին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Միացյալ Թագավորության վարչապետ Ռիշի Սունակին` Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության վարչապետի և Պահպանողական կուսակցության ղեկավարի պաշտոնները ստանձնելու առիթով: Ուղերձում ասված է.
Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության վարչապետի և Պահպանողական կուսակցության ղեկավարի պաշտոնները ստանձնելու կապակցությամբ Ձեզ եմ հղում իմ ամենաջերմ բարեմաղթանքները և լավագույն ցանկությունները։
Միացյալ Թագավորության վարչապետի պաշտոնը ստանձնում եք աշխարհաքաղաքական բարդ գործընթացների և Ձեր երկրի առջև ծառացած սոցիալ-տնտեսական և քաղաքական խնդիրների պայմաններում, երբ քաղաքական ղեկավարներից պահանջվում է առավելագույն խոհեմություն ու շրջահայացություն ստեղծված մարտահրավերները հաղթահարելու համար։ Վստահ եմ, որ Դուք Միացյալ Թագավորությունը կառաջնորդեք զարգացման ու բարգավաճման ճանապարհով։
Այս տարի Հայաստանի Հանրապետությունը և Միացյալ Թագավորությունը նշում են դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը, ինչը լավ առիթ է մեր երկրների միջև չիրացված ներուժի վերհանման և համագործակցության նոր ուղղությունների ուրվագծման համար:
Հայաստանը մեծապես կարևորում է Միացյալ Թագավորության հետ համագործակցության հետագա զարգացումն ու խորացումը՝ հիմնված ընդհանուր արժեհամակարգի և գործնական շահերի վրա:
Չնայած անվտանգային լուրջ մարտահրավերներին՝ Հայաստանը շարունակում է անշեղորեն իրականացնել ժողովրդավարական բարեփոխումները, և այս համատեքստում բարձր ենք գնահատում Միացյալ Թագավորության կառավարության աջակցությունը։ Լիահույս եմ, որ Ձեր կառավարման օրոք հայ-բրիտանական հարաբերությունները նոր խթան և որակ կստանան՝ ի շահ մեր երկրների բարգավաճման և մեր բարեկամ ժողովուրդների բարօրության։
Ձեր պատասխանատու առաքելության մեջ մաղթելով նոր հաջողություններ և ձեռքբերումներ՝ ընդունեք խնդրեմ, Ձերդ գերազանցություն, խորին հարգանքիս հավաստիքը»։

Prime Minister Nikol Pashinyan sent a congratulatory message to the Prime Minister of the United Kingdom Rishi Sunak on the occasion of assuming the positions of the Prime Minister of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland and the leader of the Conservative Party.
I convey to you my warmest and best wishes on your assumption of the office of the Prime Minister of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland and leader of the Conservative Party.
You assume the position of the Prime Minister of the United Kingdom in the conditions of complicated geopolitical processes and socio-economic and political problems facing your country, when maximum prudence is required from political leaders to overcome the challenges. I am confident that you will lead the United Kingdom through the path of development and prosperity.
This year, the Republic of Armenia and the United Kingdom mark the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations, which is a good opportunity to discover the unrealized potential between our countries and outline new directions for cooperation.
Armenia attaches great importance to the further development and deepening of cooperation with the United Kingdom, based on a common value system and practical interests.
Despite serious security challenges, Armenia continues to steadily implement democratic reforms, and in this context we highly appreciate the support of the government of the United Kingdom. I sincerely hope that during your tenure, the Armenian-British relations will get a new impetus and quality, for the benefit of the prosperity of our countries and the welfare of our friendly peoples.
Wishing you new success and achievements in your responsible mission, please accept, Your Excellency, the assurance of my highest consideration”.