Ադրբեջանի ղեկավարը կոպտորեն խախտել է Սոչիում ընդունված եռակողմ հայտարարությամբ արձանագրված գրավոր պայմանավորվածությունը. Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության այսօրվա նիստում անդրադարձավ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ նոյեմբերի 8-ին արած հայտարարություններին, փոխանցում է Aysor։
Ասաց, թե Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությունները ևս մեկ անգամ ապացույց են, որ Ադրբեջանի իշխանությունների աշխարհաքաղաքական հավականությունները շարունակում են սպառնալիք լինել Հարավային Կովկասի ու տարածաշրջանի անվտանգության ու կայունության համար։
«Միջազգային հանրությանն ուղղված անհասցե ու Հայաստանին ուղղված հասցեական հոխորտանքներով լեցուն այդ ելույթը, որտեղ Ադրբեջանի նախագահը փորձ է անում պայմանավորվածություններն ու պարտավորությունները չկատարելու մեջ մեղադրել Հայաստանին ու մեր կառավարությանը, փաստում է տրամագծորեն հակառակը։ Ընդ որում, Ալիևի հայտարարությունները հնչում են Վաշինգտոնում ԱՄՆ պետքարտուղար Բլինքենի միջնորդությամբ Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպման ու  հավանական խաղաղության պայմանագրի շուրջ քննարկումների հենց հաջորդ օրը, երբ կողմերի պատվիրակությունները դեռ չէին էլ հասցրել վերադառնալ իրենց մայրաքաղաքներ», - նշեց վարչապետը։
Փաշինյանն Ալիևի ելույթը համարեց տխրահռչակ ու ընդգծեց՝ դրանով Ադրբեջանի ղեկավարը կոպտորեն խախտել է Սոչիում ընդունված եռակողմ հայտարարությամբ արձանագրված գրավոր պայմանավորվածությունը՝ ուժի կիրառումից ու  ուժի կիրառման սպառնալիքից ձեռնպահ մնալու մասին։
«Ի հեճուկս Սոչիի ու Պրահայի հայտարարության՝ Ադրբեջանի ղեկավարը բարձրաձայնում է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի  նկատմամբ ունեցած նկրտումների մասին՝ հայաստանյան մի շարք բնակավայրերի անվանումների ու այլ անունների սպառնալից օգտագործմամբ խաղաղ բնակչությանն ահաբեկելու ակնհայտ մղումով», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։

Президент Азербайджана грубо нарушил письменную договоренность, достигнутую по итогам трехсторонней встречи в Сочи: Пашинян
Премьер-министр Никол Пашинян сегодня на заседании правительства обратился к озвученным 8 ноября президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым заявлениям.
Он сказал, что заявления президента Азербайджана еще раз доказали, что геополитические притязания властей Азербайджана продолжают представлять угрозу безопасности и стабильности Южного Кавказа и региона.
"Это выступление, полное безадресных угроз, направленных  международному сообществу, и адресных угроз, направленных Армении, в котором президент Азербайджана пытается обвинить Армению и наше правительство в невыполнении договоренностей и обязательств, доказывает диаметрально противоположное. Более того, заявления Алиева делаются на следующий день после встречи министров иностранных дел Армении и Азербайджана в Вашингтоне при посредничестве госсекретаря США Блинкена и обсуждения возможного мирного договора, когда делегации сторон еще не успели вернуться в свои столицы", сказал Пашинян.
Пашинян подчеркнул, что президент Азербайджана грубо нарушил письменную договоренность, зафиксированную в принятом в Сочи в трехстороннем заявлении, – воздержаться от применения силы и угрозы применения силы.
"Вопреки заявлению в Сочи и Праге, лидер Азербайджана заявляет о своих претензиях на суверенную территорию Республики Армения с явным стремлением запугать мирное население и с угрожающим использованием названий и наименований ряда населенных пунктов Армении", - сказал премьер-министр.