Վարչապետը հյուրընկալել է մարմնամարզության Աշխարհի նորընծա չեմպիոն Արթուր Դավթյանին և բրոնզե մեդալակիր Հարություն Մերդինյանին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հյուրընկալել է Հայաստանի մարմնամարզության հավաքականի անդամ, Աշխարհի նորընծա չեմպիոն Արթուր Դավթյանին, Աշխարհի առաջնության բրոնզե մեդալակիր Հարություն Մերդինյանին, Մարմնամարզության ֆեդերացիայի նախագահ Գագիկ Վանոյանին և հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հակոբ Սերոբյանին:
Իր խոսքում, վարչապետը նշել է. «Հարգելի պարոնայք, նախ բոլորիս շնորհավորում եմ և, առաջին հերթին իհարկե Արթուր Դավթյանին, պատմական հաղթանակի և հաջողության առիթով: Շնորհավորում եմ նաև պարոն Մերդինյանին, որովհետև, ինչքանով հասկացա, Ձեր հաղթանակի մեջ էլ պատմական էլեմենտներ կան, ֆեդերացիային եմ շնորհավորում, մարզչական թիմին:
Ուզում եմ բոլորիդ շնորհակալություն հայտնել: Հասկանալի է, որ նման հաջողություն կարող է ձևավորվել մի միջավայրում, որտեղ նախ տաղանդի շուրջ համախմբում և միայն թիմային աշխատանք կա, և ցանկանում եմ սա ընդգծել: Նաև պիտի ասեմ, որ նման հաղթանակները մեզ բոլորիս՝ Հայաստանի Հանրապետությանը, մեր երկրին, ժողովրդին շատ հարկավոր են և կարծում եմ, որ նման հաղթանակները նաև պատանիների, երեխաների մեծ ուշադրությունն են հրավիրում, որոնք իրենց հետագա կյանքը պլանավորելու կամ ուղղակի սպորտով զբաղվելու համար մեծ լիցք և հետաքրքրություն են ձեռք բերում:
Պիտի նաև գոհունակությամբ ընդգծեմ, որ հիմա առավել ևս շատ ուրախ եմ, որ որոշում ենք կայացրել, ըստ որի՝ մարմնամարզության նոր մարզադպրոց պիտի կառուցենք, որը զրոյից պետք է ստեղծվի և ինչպես պայմանավորվել ենք, ամեն ինչը պետք է համապատասխանի ժամանակակից չափանիշներին: Պիտի անկեղծ ասեմ նաև, այս պատմական հաղթանակից հետո ես հետաքրքրվեցի, թե 2019 թվականի մեր բարեփոխումները նվաճումների հասած մարզիկներին պատվովճարներ վճարելու ինչ վիճակում են և ինչ հարաբերությունների մեջ ենք մենք այս առումով,: Կրկին պետք է գոհունակությամբ արձանագրեմ՝ այս դեպքում հստակ պատվովճարը գտել է իր հասցեատիրոջը և հույս ունեմ նաև, որ օգնել է ինչ-որ ձևով, որպեսզի մի փոքր կտրվեք առօրեական գործերից և կենտրոնանաք բուն անելիքի վրա:
Կրկին ուզում եմ բոլորիդ շնորհակալություն հայտնել, պարոն Դավթյան Ձեզնից, պարոն Մերդինյան Ձեզնից, ֆեդերացիայից, մարզչական թիմից՝ այս պատմական նվաճման համար: Հույս ունեմ, որ նման նվաճումները Հայաստանի Հանրապետությունում կդադարեն լինեն պատմական»:
Մարմնամարզության ֆեդերացիայի նախագահ Գագիկ Վանոյանը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և նշել. «Վստահեցնում եմ Ձեզ՝ պետության ղեկավարի հետ հանդիպումը մեզ ուժ ու եռանդ է տալու, որ հետագայում էլ շարունակենք յուրաքանչյուրս մեր տեղում, մեր աշխատանքն առավելագույնս կատարել, որպեսզի հետագայում էլ կարողանանք մեր երկրի մարզական պատիվը բարձր պահել: Օգտվելով առիթից, պարոն վարչապետ, թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել նաև կառավարությանը, պարոն Արայիկ Հարությունյանին, պարոն Գիլոյանին, որովհետև մշտապես ֆեդերացիան իր համագործակցության շրջանակներում աշխատում է պետության հետ: Վերջին տարիներին այդ աշխատանքն առավել լավ մակարդակի, լավ որակի է բարձրացել: Մեր մարզիկներն էլ փոփոխությունը տարեցտարի զգում են: Ինչպես Դուք նշեցիք, և ֆինանսական մասով, պարգևավճարների, և ընթացքում բազմաթիվ հարցեր են լինում և մշտապես այդ հարցերը մաքսիմալ դրական լուծում են ստանում: Այդ ամենը նպաստում է, որպեսզի կարողանանք առավել մեծ ոգևորությամբ շարունակել մեր աշխատանքը»:
Արթուր Դավթյանը և Հարությունյան Մերդինյանն իրենց տպավորություններն են կիսել Աշխարհի առաջնությունից և անդրադարձել առաջիկա ծրագրերին, այդ թվում՝ կապված Օլիմպիական խաղերի հետ:
Հանդիպմանը քննարկվել են մարմնամարզության հետագա զարգացմանը վերաբերող մի շարք հարցեր: Մասնավորապես, նշվել է, որ կառավարության ֆինանսավորմամբ այժմ կառուցվում է Հրանտ Շահինյանի անվան գեղարվեստական մարմնամարզության մարզադպրոցի նոր շենքը, իսկ Ալբերտ Ազարյանի անվան սպորտային մարմնամարզության դպրոցի նոր շենքի նախագծման աշխատանքներն ընթացքի մեջ են՝ Երևանի քաղաքապետարանի կողմից: Երկու մարզադպրոցներն էլ շահագործման կհանձնվեն 2025 թվականին ևկհամալրվեն ժամանակակից գույքով:
Անդադարձ է կատարվել նաև մեր երկրում մարմնամարզության Եվրոպայի առաջնության անցկացման հնարավորություններին և այդ ուղղությամբ տարվող աշխատանքներին:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը զեկուցել է, որ 2022 թվականին մինչ այս պահը տարբեր սպորտաձևերից Հայաստանի մարզիկներն ընդհանուր առմամբ նվաճել են 288 մեդալ, որից 101-ը՝ ոսկե:
Վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ կառավարությունը շարունակելու է մշտական ուշադրության կենտրոնում պահել սպորտի զարգացումն ու ենթակառուցվածքների բարելավմանն ուղղված քայլերը:

Пашинян принял нового чемпиона мира по гимнастике Артура Давтяна и бронзового медалиста Арутюна Мердиняна
Премьер-министр Никол Пашинян принял члена сборной Армении по гимнастике, нового чемпиона мира Артура Давтяна, бронзового призера Чемпионата мира Арутюна Мердиняна, президента Федерации гимнастики Гагика Ванояна и главного тренера сборной Акопа Серобяна.
В своей речи премьер-министр отметил: "Уважаемые господа, в первую очередь поздравляю всех нас и, в первую очередь, конечно же Артура Давтяна, с исторической победой и успехом. Я также поздравляю господина Мердиняна, потому что, насколько я понимаю, и в Вашей победе есть исторические элементы, поздравляю федерацию, тренерскую команду.
Я хочу поблагодарить вас всех. Понятно, что такой успех может формироваться в среде, где есть консолидация прежде всего вокруг таланта и командной работы, и я хочу подчеркнуть это. Должен также сказать, что всем нам, Республике Армения, нашей стране, народу нужны такие победы, и я думаю, что такие победы также привлекают внимание молодежи, детей, которые проявляют большой интерес к планированию своей жизни или просто к занятию спортом.
Должен также с удовлетворением подчеркнуть, что я еще больше рад тому, что мы приняли решение, согласно которому должны построить новую гимнастическую школу, которая должна быть создана с нуля и, как мы договаривались, все должно соответствовать современным стандартам. Я также должен честно сказать, что после этой исторической победы я заинтересовался состоянием наших реформ 2019 года в плане выплаты премий спортсменам, которые достигли больших успехов, и какие у нас отношения в этом плане. Опять же, я должен с удовлетворением констатировать, что в данном случае премиальные выплаты нашли своего адресата, и я также надеюсь, что эти средства помогли каким-то образом отвлечься от повседневной рутины и сосредоточиться на реальной работе.
Хочу еще раз поблагодарить всех, поблагодарить Вас, господин Давтян, Вас, господин Мердинян, федерацию, тренерскую команду за это историческое достижение. Надеюсь, что такие достижения в Республике Армения перестанут быть историческими".
Президент Федерации гимнастики Гагик Ваноян поблагодарил за прием и отметил: "Уверяю Вас, встреча с Вами, главой государства, придаст нам сил и энергии, чтобы каждый из нас продолжал работать на своем месте, делать свою работу по максимуму, чтобы в будущем мы могли сохранять спортивную честь нашей страны на высоте.
Пользуясь случаем, господин премьер-министр, позвольте также поблагодарить правительство, господина Араика Арутюняна, господина Гилояна, потому что в рамках своего сотрудничества федерация всегда работает с государством. В последние годы эта работа поднялась на более высокий уровень и стала более качественной. Наши спортсмены тоже с каждым годом чувствуют изменения. Как Вы отметили, бывает очень много вопросов и по финансовой части, и по выплате премий, и эти вопросы всегда получают максимально положительное решение. Все это способствует тому, чтобы мы могли продолжать нашу работу с большим энтузиазмом".
Артур Давтян и Арутюнян Мердинян поделились впечатлениями от Чемпионата мира и рассказали о предстоящих планах, в том числе связанных с Олимпийскими играми.
В ходе встречи был обсужден ряд вопросов, касающихся дальнейшего развития спортивной гимнастики. В частности, было отмечено, что по финансированию правительства сейчас строится новое здание Олимпийской детско-юношеской спортивной школы гимнастики имени Гранта Шагиняна, а проектные работы нового здания Школы спортивной гимнастики имени Альберта Азаряна ведутся под руководством мэрии Еревана. Обе спортивные школы будут сданы в эксплуатацию в 2025 году и будут оснащены современным оборудованием.
Также были обсуждены возможности проведения в нашей стране Чемпионата Европы по спортивной гимнастике, затронута проводимая в этом направлении работа.
Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Карен Гилоян доложил, что в 2022 году армянские спортсмены в различных видах спорта завоевали в общей сложности 288 медалей, 101 из которых золотая.
Премьер-министр Пашинян отметил, что правительство и впредь будет уделять особое внимание развитию спорта и мерам по улучшению инфраструктуры.