ՆԱՏՕ-ն ընդունում է Ուկրաինայի ցանկությունը՝ միանալու դաշինքին, սակայն առաջնահերթությունը պետք է լինի ռազմական աջակցությունը
ՆԱՏՕ-ն ընդունում է Ուկրաինայի ցանկությունը՝ միանալու դաշինքին, սակայն այժմ գլխավոր առաջնահերթությունը պետք է լինի ռազմական աջակցությունը Կիևին, հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը դաշինքի երկրների արտգործնախարարների հանդիպման առաջին օրվան հաջորդած մամուլի ասուլիսում,  հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մենք քննարկում ենք, թե ինչպես ամրապնդել մեր գործընկերությունը Ուկրաինայի հետ և օգնել երկրին շարժվել դեպի ՆԱՏՕ-ի անդամակցություն: Մենք հաստատել ենք մեր որոշումը 2008թ.-ին: Մենք ցույց տվեցինք, որ մեր դռները բաց են՝ հրավիրելով Շվեդիային և Ֆինլանդիային, Հյուսիսային Մակեդոնիային և Չեռնոգորիայի: Բայց հիմա հիմնական ուշադրությունը Ուկրաինային հրատապ օգնություն տրամադրելն է, որպեսզի նա կարողանա պաշտպանվել և շտկել իր էներգետիկ ենթակառուցվածքը»,- ասել է նա։

НАТО признает стремление Украины присоединится к альянсу, но главным приоритетом сейчас должна быть военная поддержка Киева
НАТО признает стремление Украины присоединится к альянсу, но главным приоритетом сейчас должна быть военная поддержка Киева, заявил генсек НАТО Йенс Столтенберг на пресс-конференции по итогам первого дня заседания глав МИД стран альянса, передает ТАСС
"Мы обсуждаем, как усилить наше партнерство с Украиной и помочь стране двигаться к членству в НАТО. Мы подтвердили наше решение от 2008 года. Мы показали, что наши двери открыты, пригласив Швецию и Финляндию, Северную Македонию и Черногорию. Но главный фокус сейчас состоит в том, чтобы предоставить срочную помощь Украине, чтобы она могла защищать себя и починить энергетическую инфраструктуру", - сказал он.
По словам Столтенберга, данная встреча свидетельствует о единстве НАТО. На ней было принято решение нарастить нелетательную помощь Киеву, включая горючее и электрогенераторы.