Ադրբեջանի ռազմատենչ հայտարարություններն ու ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառման դրսևորումներն անընդունելի են. կայացել է Հայաստանի ու Ռումինիայի ԱԳ նախարարների հանդիպումը
Դեկտեմբերի 1-ին ԵԱՀԿ նախարարական 29-րդ համաժողովի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Ռումինիայի ԱԳ նախարար Բոգդան Աուրեսկուին:
Քննարկվել են երկկողմ կապերին վերաբերող հարցեր, միջազգային հարթակներում հայ-ռումինական փոխգործակցության մակարդակի բարձրացման հնարավորությունները: Անդրադարձ է կատարվել ՀՀ-ԵՄ համագործակցությանը։
Նախարար Միրզոյանը զրուցակցին է ներկայացրել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի շուրջ վերջին զարգացումները: Հայկական կողմը վերահաստատել է իր հանձնառությունը խաղաղության օրակարգին՝ արձանագրելով, որ Ադրբեջանի ռազմատենչ հայտարարություններն ու ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառման դրսևորումներն անընդունելի են և հակասում են ձեռք բերված պայմանավորվածություններին:
Հայաստանի և Ռումինիայի ԱԳ նախարարներն նաև անդրադարձ են կատարել ԵՄ դիտորդական առաքելության գործունեությանն ու ԵԱՀԿ կարիքների գնահատման առաքելության կողմից իրականացված աշխատանքներին: Բարձր է գնահատվել առաքելությունների գործունեությունը։

Azerbaijan's warmongering statements and manifestations of the use of force and the threat of use of force are unacceptable: meeting of the Foreign Ministers of Armenia and Romania
On December 1, within the framework of the 29th OSCE Ministerial Council, Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan met with Bogdan Aurescu, the Foreign Minister of Romania.
Issues on bilateral relations, possibilities of enhancing Armenian-Romanian cooperation on international platforms were discussed. Armenia-EU partnership was also touched upon.
Minister Mirzoyan briefed his counterpart on the recent developments concerning the normalization process of the Armenia-Azerbaijan relations and the Nagorno-Karabakh conflict. The Armenian side reiterated its commitment to the peace agenda, noting that Azerbaijan's warmongering statements and manifestations of the use of force and the threat of use of force are unacceptable and contradict the agreements reached.
The Foreign Ministers of Armenia and Romania also touched upon the activities of the EU Monitoring Mission and the work carried out by the OSCE Needs Assessment Mission. The activities of the missions were highly appreciated.