Ադրբեջանի ռազմատենչ հայտարարություններն ու ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառման դրսևորումներն անընդունելի են. կայացել է Հայաստանի ու Ռումինիայի ԱԳ նախարարների հանդիպումը
Դեկտեմբերի 1-ին ԵԱՀԿ նախարարական 29-րդ համաժողովի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Ռումինիայի ԱԳ նախարար Բոգդան Աուրեսկուին:
Քննարկվել են երկկողմ կապերին վերաբերող հարցեր, միջազգային հարթակներում հայ-ռումինական փոխգործակցության մակարդակի բարձրացման հնարավորությունները: Անդրադարձ է կատարվել ՀՀ-ԵՄ համագործակցությանը։
Նախարար Միրզոյանը զրուցակցին է ներկայացրել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի շուրջ վերջին զարգացումները: Հայկական կողմը վերահաստատել է իր հանձնառությունը խաղաղության օրակարգին՝ արձանագրելով, որ Ադրբեջանի ռազմատենչ հայտարարություններն ու ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառման դրսևորումներն անընդունելի են և հակասում են ձեռք բերված պայմանավորվածություններին:
Հայաստանի և Ռումինիայի ԱԳ նախարարներն նաև անդրադարձ են կատարել ԵՄ դիտորդական առաքելության գործունեությանն ու ԵԱՀԿ կարիքների գնահատման առաքելության կողմից իրականացված աշխատանքներին: Բարձր է գնահատվել առաքելությունների գործունեությունը։

Воинственные заявления Азербайджана и применение силы или угрозы силой неприемлемы: состоялась встреча министров иностранных дел Армении и Румынии
1 декабря в рамках 29-го заседания Совета министров ОБСЕ состоялась встреча министра иностранных дел Республики Армения Арарата Мирзояна с министром иностранных дел Румынии Богданом Ауреску.
Стороны обсудили двусторонние отношения и возможности повышения уровня армяно-румынского сотрудничества на международных площадках, а также сотрудничество между Арменией и ЕС.
Министр Мирзоян представил собеседнику последние развития, касающиеся процесса урегулирования армяно-азербайджанских отношений и нагорно-карабахского конфликта. Армянская сторона подтвердила свою приверженность мирной повестке, отметив, что воинственные заявления Азербайджана и применение силы или угрозы силой неприемлемы и противоречат достигнутым договоренностям.
Министры иностранных дел Армении и Румынии обсудили также деятельность наблюдательной миссии ЕС и работы миссии ОБСЕ по оценке потребностей. Стороны высоко оценили деятельность миссии.