Թուրքիան հետևում է Շվեդիայի և Ֆինլանդիայի՝ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու հարցին․ Աքար
Թուրքիան հետևում է Շվեդիայի և Ֆինլանդիայի՝ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու հարցին։ NEWS.am-ի փոխանցմամբ այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի ազգային պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարը:
«Մենք ուշադիր հետևում ենք Շվեդիայում և Ֆինլանդիայում տիրող իրավիճակին։ Սակայն ցավով նկատում ենք, որ այդ երկրներում դեռ շարունակվում են որոշ սադրիչ գործողություններ։ Հուսով ենք՝ Շվեդիան և Ֆինլանդիան կոնկրետ քայլեր կձեռնարկեն այդ խնդրի լուծման ուղղությամբ»,-Աքարի խոսքը մեջբերում է Star թերթը։
Ֆինլանդիան և Շվեդիան Ուկրաինայում ռուսական հատուկ ռազմական գործողության ֆոնին մայիսի 18-ին ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարին են փոխանցել դաշինքին անդամակցելու հայտերը։ Այս պահին հայտերը վավերացրել են ՆԱՏՕ-ի բոլոր երկրները, բացի՝ Հունգարիայից և Թուրքիայից։
Խորհրդարանը շարունակել է փակ նիստում քննարկել Սեյրան Օհանյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն համաձայնություն տալու մասին միջնորդագիրը

Турция следит за вопросом членства Швеции и Финляндии в НАТО: Хулуси Акар
Турция внимательно следит за ситуацией по вопросу членства Швеции и Финляндии в НАТО, видит некоторые провокации в этих странах, заявил министр национальной обороны страны Хулуси Акар, передает РИА Новости.
Финляндия и Швеция на фоне российской специальной военной операции на Украине 18 мая передали генсеку НАТО заявки на вступление в альянс. На текущий момент заявки Швеции и Финляндии в НАТО не ратифицировали лишь две страны из 30 - это Венгрия и Турция.
"Мы внимательно следим за ситуацией в Швеции и Финляндии. К сожалению, мы до сих пор с сожалением видим, что в этих странах продолжаются некоторые провокационные действия и образы. Рассчитываем, что и Швеция, и Финляндия предпримут конкретные шаги", - приводит слова министра газета Star.