ՀՀ ՊԵԿ նախագահն ու ԱՄՆ Միջազգային անվտանգության հարցերով պետքարտուղարի օգնականը քննարկել են երկկողմ համագործակցությանն առնչվող հարցեր
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Ռուստամ Բադասյանն Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում հանդիպում է ունեցել Միջազգային անվտանգության հարցերով պետքարտուղարի օգնական  Էլիոթ Քանգի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՊԵԿ-ից, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկկողմ համագործակցության մի շարք հարցեր։ Մասնավորապես, կարևորվել է մաքսային ոլորտում Պետական եկամուտների կոմիտեի և ԱՄՆ տարբեր գերատեսչությունների համագործակցության ամրապնդումը։ Կողմերն անդրադարձել են նաև Արտահանման վերահսկման և հարակից սահմանային անվտանգության ծրագրի (EXBS) շրջանակում համագործակցության ընդլայնմանն ուղղված հարցերին։
ՊԵԿ նախագահը հանդիպել է նաև ԱՄՆ արդարադատության դեպարտամենտի թմրամիջոցների դեմ պայքարի վարչության ներկայացուցիչների հետ։ Քննարկվել են թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության, ինչպես նաև փողերի լվացման հետ կապված հանցագործությունների դեմ պայքարում երկկողմ համագործակցության, այդ թվում՝ օպերատիվ տեղեկատվության փոխանակմանն առնչվող հարցեր։
Միաժամանակ, կողմերն ընդգծել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող տեղեկատվության վերլուծության և թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության հետ կապված հանցագործությունների հետաքննության վերաբերյալ տեղեկատվության երկկողմ իրազեկման կարևորությունը։ Հանդիպմանը դիտարկվել են նաև թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարի շրջանակում ՊԵԿ մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչության աշխատակիցների շարունակական վերապատրաստումների իրականացման հնարավորությունները։
Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել բարձր մակարդակի հանդիպումները դարձնել շարունակական՝ երկու երկրների մաքսային ծառայության ոլորտներին առնչվող ընթացիկ խնդիրներին արագ լուծումներ տալու նպատակով:

Председатель КГД Армении и помощник госсекретаря США по международной безопасности обсудили вопросы сотрудничества
Председатель Комитета государственных доходов РА Рустам Бадасян в рамках своего рабочего визита в Соединенные Штаты Америки встретился с помощником государственного секретаря по вопросам международной безопасности Элиотом Кангом.
Как сообщили "Арменпресс" в КГД, в ходе встречи был обсужден ряд вопросов двустороннего сотрудничества. В частности, было подчеркнуто укрепление сотрудничества между Комитетом государственных доходов и различными ведомствами США в таможенной сфере. Стороны также обсудили вопросы, направленные на расширение сотрудничества в рамках Программы экспортного контроля и безопасности границ (EXBS).
Председатель КГД встретился также с представителями Департамента по контролю над оборотом наркотиков Министерства юстиции США. Были обсуждены вопросы сотрудничества в борьбе с преступлениями, связанными с незаконным оборотом наркотиков и отмыванием денег, включая и обмен оперативной информацией.
Стороны подчеркнули важность анализа информации, представляющей взаимный интерес, и двустороннего информирования о расследовании преступлений, связанных с незаконным оборотом наркотиков. На встрече также были рассмотрены возможности непрерывного обучения сотрудников отдела по борьбе с контрабандой КГД в рамках борьбы с незаконным оборотом наркотиков.
Стороны выразили готовность для обеспечения оперативного решения текущих проблем, связанных с таможенными службами двух стран, встречи на высоком уровне сделать постоянными.