Մեծ Բրիտանիայի վարչապետն ստեղծված իրավիճակում անիմաստ է անվանել Ուկրաինայում հրադադարի շուրջ բանակցությունները
© Henry Nicholls/Pool Photo via AP
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Ռիշի Սունակը երկուշաբթի օրը հայտարարել է, որ Ուկրաինայում հրադադարի շուրջ բանակցություններն իմաստ չունեն ստեղծված իրավիճակում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մենք պետք է հստակ գիտակցենք, որ Ռուսաստանի կողմից հրադադարի ցանկացած միակողմանի կոչ բացարձակապես անիմաստ է ներկա համատեքստում։ Կարծում եմ՝ այն կեղծ կոչ կլինի։ Սա կօգտագործվի Ռուսաստանի կողմից իր զորքերը վերախմբավորելու և ուժեղացնելու համար: Քանի դեռ նրանք զորքերը դուրս չեն բերել նվաճված տարածքներից, իրական բանակցություններ չեն կարող լինել»,- ասել է բրիտանական կառավարության ղեկավարը։

Премьер Великобритании назвал бессмысленными переговоры о прекращении огня на Украине в текущей ситуации
© Henry Nicholls/Pool Photo via AP
Премьер-министр Великобритании Риши Сунак заявил в понедельник, что переговоры о прекращении огня на Украине не имеют смысла в текущей ситуации, пока российские войска находятся на территории республики.
"Нам должно быть ясно, что любой односторонний призыв к прекращению огня со стороны России совершенно бессмыслен в нынешнем контексте. Я думаю, что это будет ложный призыв. Это будет использоваться Россией для перегруппировки, укрепления ее войск. До тех пор, пока они не выведут войска с завоеванной территории, нельзя вести настоящие переговоры", - сказал глава британского правительства на саммите Объединенных экспедиционных сил в Риге, слова которого приводит канцелярия на Даунинг-стрит, 10, передает ТАСС.