Արևմուտքը Վուչիչից պահանջել է 24 ժամում հասնել Կոսովոյում սերբական արգելապատնեշների քանդման
Մեծ Բրիտանիայի, Գերմանիայի, Իտալիայի, ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի դեսպանները Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչից պահանջել են 24 ժամվա ընթացքում հասնել Կոսովո և Մետոքիայի հյուսիսում կանգնեցված արգելապատնեշների քանդման։ Այս մասին Արմենպրես-ի հաղորդմամբ տեղեկացնում է ТАСС գործակալությունը:
Դեսպանները նման պահանջով նամակ են հղել Սերբիայի ղեկավարին՝ սպառնալով, որ հակառակ դեպքում չեն խագնարի չճանաչված Կոսովոյի վարչապետ Ալբին Կուրտիի՝ իրավիճակն ինքնուրույն կարգավորելու փորձերին: Վերջինս ընդգծել էր, թե տարածաշրջանի հյուսիսում արգելապատնեշների վերացումը «չի կարող բացառել զոհերը», հայտնել է Pink հեռուստաալիքը: Ավելի վաղ Սերբիայի զանգվածային լրատվամիջոցները հայտնել էին, որ դեկտեմբերի 25-ին, տեղի ժամանակով մոտավորապես 19:45-ին (Երևանի ժամանակով 22:45-ին) Կոսովո և Մետոքիայի Ինքնավար Երկրամասի հյուսիսում՝ Զուբին Պոտոկ բնակավայրից ոչ հեռու, Կոսովոյի ոստիկանության հատուկ նշանակության ստորաբաժանումները հարձակվել են արգելապատնեշներին գտնվող սերբերի վրա: Այդ միջադեպից հետո Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչը խորհրդակցություններ է անցկացրել վարչապետ Անա Բռնաբիչի և երկրի զինված ուժերի հրամանատարության հետ։ Սերբիայի զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի պետ գեներալ Միլան Մոյսիլովիչը հայտարարել է, որ իրավիճակը Սերբիայի Կոսովո և Մետոքիայի Ինքնավար Երկրամասի հյուսիսում բարդ է և պահանջում է հանրապետության զինված ուժերի ներկայությունն ինքնավար երկրամասի և երկրի կենտրոնական մասի միջև վարչական գծի երկայնքով:
Իրավիճակը Կոսովո և Մետոքիայում կտրուկ սրվել է դեկտեմբերի 6-ին, երբ չճանաչված կազմավորման հատուկ ջոկատայինները Կոսովոյում Եվրամիության առաքելության պարեկների ուղեկցությամբ սկսել են գրավել Կոսովո և Մետոքիայի հյուսիսում ընտրական հանձնաժողովների շենքերը: Սերբ բնակչությունը տարերայնորեն կազմակերպվել է և հակահարված  տվել կոսովացիներին, որոնք անցել են Իբար գետից այն կողմ: Դեկտեմբերի 8-ին Կոսովոյից մոտ 350 ոստիկաններ զրահամեքենաներով ներխուժել են սերբաբնակ ինքնավար երկրամասի հյուսիս և շրջափակել Կոսովսկա Միտրովիցայի հյուսիսային մասը։ Դեկտեմբերի 10-ին Կոսովոյի ոստիկանությունը Կոսովսկա Միտրովիցայում ձերբակալել է սերբ նախկին ոստիկան Դեյան Պանտիչին։ Ի պատասխան՝ սերբ բնակչությունն արգելապատնեշներով փակել է մի քանի բնակավայրերի ճանապարհները:

Запад потребовал от Вучича добиться разбора сербских баррикад в Косове за 24 часа
Послы стран "Квинты" (Великобритания, Германия, Италия, США, Франция) потребовали от президента Сербии Александара Вучича добиться разбора баррикад, возведенных на севере Косова и Метохии, в течение 24 часов. Как передает ТАСС, об этом в воскресенье сообщил телеканал Pink.
По его информации, послы направили сербскому лидеру письмо с таким требованием, пригрозив, что в противном случае не помешают попыткам самостоятельно разобраться с ситуацией премьеру непризнанного Косова Альбину Курти, который подчеркивал, что устранение баррикад на севере края "не может исключить жертв".
Ранее сербские СМИ сообщили, что в воскресенье около 19:45 по местному времени (21:45 мск) подразделения спецназа косовской полиции напали на сербов, которые находятся на баррикадах на севере автономного сербского края Косова и Метохии недалеко от населенного пункта Зубин-Поток. После инцидента в Косове президент Александар Вучич провел консультации с премьер-министром Аной Брнабич и командованием вооруженными силами страны. Начальник Генштаба ВС Сербии генерал Милан Мойсилович заявил, что ситуация на севере автономного сербского края Косово и Метохия сложная и требует присутствия вооруженных сил республики вдоль административной линии между автономным краем и центральной частью страны.
Обстановка в Косове и Метохии резко обострилась 6 декабря, когда спецназ непризнанного образования в сопровождении патрулей Миссии Евросоюза в Косове начал захватывать помещения избирательных комиссий на севере Косова и Метохии. Сербское население стихийно сорганизовалось и дало отпор косоварам, которые ушли за реку Ибар. 8 декабря около 350 полицейских из Косова вторглись на населенный сербами север автономного сербского края на бронированных автомобилях и заблокировали северную часть Косовска-Митровицы. 10 декабря косовская полиция в Косовска-Митровице арестовала по надуманным обвинениям бывшего полицейского - серба Деяна Пантича. В ответ сербское население перекрыло баррикадами трассы в нескольких населенных пунктах.