Վրաստանը ցանկանում է ներդրում ունենալ հայ–ադրբեջանական խնդրի կարգավորման հարցում
Թբիլիսին կրկին հայտարարել է, որ ցանկանում է ներդրում ունենալ Երևանի և Բաքվի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործում։ «Դեսպանների համաժողով-2022»–ի բացմանը այդ մասին հայտարարել է Վրաստանի խորհրդարանի խոսնակ Շալվա Պապուաշվիլին։
«Մենք ցանկանում ենք նպաստել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղությանն ու կայունությանը»,– ասել է նա, հաղորդում է Sputnik-ը։
Խորհրդարանի նախագահի խոսքով՝ այդ ջանքերը նախադրյալ կդառնան տարածաշրջանի զարգացման համար։ Նա հիշեցրել է, որ Ուկրաինայի ճգնաժամի հետ մեկտեղ ընթացիկ տարում կայունություն չի եղել նաեւ Հարավային Կովկասում։
Հիշեցնենք, որ Թբիլիսին դեռևս 44-օրյա պատերազմի ժամանակ Երևանին և Բաքվին բազմաթիվ անգամ հարթակ է առաջարկել հարաբերությունների կարգավորման համար։ Ավելին` երկրի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին հանդես է եկել նոր պլատֆորմի ստեղծման գաղափարներով։
Նշենք, որ 2021 թվականին Վրաստանի միջնորդությամբ Ադրբեջանը Հայաստանին հանձնեց 15 զինծառայողի, իսկ Երևանը Բաքու ուղարկեց ականապատ դաշտերի քարտեզներ։

Тбилиси желает внести вклад в урегулирование между Ереваном и Баку на уровне парламентов
Тбилиси вновь заявил о готовности внести вклад в урегулирование отношений между Ереваном и Баку на парламентском уровне. Об этом заявил спикер парламента Грузии Шалва Папуашвили на открытии ежегодной "Конференции послов - 2022", передает Sputnik.
"Мы желаем вместе с Азербайджаном и Арменией совместными парламентскими усилиями внести вклад в установление мира и стабильности", - сказал Папуашвили.
По его словам, эти усилия станут предпосылкой к развитию региона. Он напомнил, что наряду с кризисом на Украине в текущем году не было стабильности и на Южном Кавказе.
Напомним, Тбилиси еще в период 44-дневной войны в Карабахе неоднократно предлагал площадку для урегулирования отношений между Ереваном и Баку. Более того, премьер-министр страны Ираклий Гарибашвили неоднократно выступал с идей создания новой платформы - мирной инициативы соседства, в рамках которой могли быть решены вопросы культурного, экономического и иного характера между тремя странами.
В результате в 2021 году при посредничестве Грузии Азербайджан передал Армении 15 военнослужащих, а Ереван отправил в Баку карты минных полей. В 2022 году в Тбилиси состоялась встреча глав МИД Армении и Азербайджана.