Բելառուսի ՊՆ-ն հայտարարել է, որ պատրաստ է ՆԱՏՕ-ի հետ երկխոսության
Բելառուսը պատրաստ է ՆԱՏՕ-ի հետ երկխոսության։ NEWS.am-ի հաղորդմամբ այս մասին ՍՏՎ հեռուստաալիքի եթերում հայտարարել է Բելառուսի պաշտպանության նախարարության միջազգային համագործակցության վարչության պետի տեղակալ Դմիտրի Ռյաբիխինը։
«Նրանք միակողմանիորեն դադարեցրել են (համագործակցությունը)։ Բայց Բելառուսի Հանրապետությունը միշտ պատրաստ է երկխոսության» - ասել է նա։
Ռյաբխինն ընդգծել է, որ «միջազգային ռազմական համագործակցությունը, անվանենք դա ընթացիկ տարվա «մինչև փետրվարի 24-ը» և դրանից «հետո», քանակական և որակական ցուցանիշներով չի փոխվել... փոխվել են համագործակցության որոշակի վեկտորներ»։
Նա ասել է, որ Բելառուսը Շանհայի համագործակցության կազմակերպության երկրների հետ համագործակցությունն ուժեղացնում է։ «Հաշվի առնելով այն, որ կազմակերպությանն անդամակցելու հայտ է ներկայացվել։ Այն ունի ռազմական բաղադրիչ։ Այս երկրների հետ համագործակցության իրականացման շրջանակում մենք համագործակցության նոր արդյունավետ միջոցներ ենք գտնում»,- ասել է Բելառուսի պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչը։

Belarus defense ministry says it's open for dialogue with NATO
Belarus is open for dialogue with NATO, said Belarusian defense ministry official Dmitry Ryabikhin on the air of STV TV channel, NEWS.am reports.
"They have unilaterally suspended (cooperation). But the Republic of Belarus is always open for a dialogue," he said.
Ryabikhin noted that "international military cooperation, let's call it "before February 24th" this year and "after" February 24th, has not changed in quantitative and qualitative terms... certain vectors of cooperation have changed.
He said that Belarus enhances cooperation with the countries of the Shanghai Cooperation Organization. "Given the fact that it has applied for membership in the organization. It has a military component. We find new effective cooperation activities within the frames of cooperation with these countries," the Belarusian Defense Ministry noted.
According to him, the Belarusian Defense Ministry is "always open for dialogue. "We invite everyone, without exception, to all the events of the military attachés and show it as it is," he stated.