Բունդեսթագի պատգամավորների պատվիրակությունը սկսել է այցը Թայվան
Գերմանացի օրենսդիրների խումբն այսօր քառօրյա այցով ժամանել է Թայվան։ 10 հոգուց բաղկացած պատվիրակությունը գլխավորում են Գերմանիայի Ազատ դեմոկրատական ​​կուսակցության փոխնախագահ Յոհաննես Ֆոգելը և խորհրդարանի պաշտպանության հանձնաժողովի ղեկավար Մարի Ագնես Շտրակ Ցիմերմանը։
Այս մասին հաղորդում է Արմենպրես-ը՝ վկայակոչելով ТАСС գործակալությանը: Ըստ կղզու արտաքին քաղաքական գերատեսչության՝ նախատեսված են հանդիպումներ Թայվանի վարչակազմի ղեկավար Ցայ Ինվենի, կառավարության նախագահ Սու Չժենչանի, օրենսդիր Յուանի (Խորհրդարանի) խոսնակ Յու Սիկունի, արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավար Ջոզեֆ Ուի և այլ պաշտոնատար անձանց հետ։ 2022 թվականի հոկտեմբերին գերմանացի օրենսդիրները երկու անգամ այցելել են Թայվան, ինչը հանգեցրել է Պեկինի և Բեռլինի միջև հարաբերությունների բարդացման։
Թայվանի շուրջ միջազգային լարվածությունը սրվեց անցյալ տարվա օգոստոսի 2-3-ը ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսիի՝ Թայբեյ կատարած այցից հետո: Այցի ավարտի հաջորդ օրը Չինաստանի ժողովրդաազատագրական բանակը (ՉԺԱԲ) լայնածավալ զորավարժություններ սկսեց կղզու ջրային վեց գոտիներում՝ հրթիռային հրաձգություններով: Հունվարի 8-ին Չինաստանի ժողովրդաազատագրական բանակի Մարտական ​​հրամանատարության արևելյան գոտին հայտարարել է Թայվանի շրջակայքի ջրերում և օդային տարածքում կանոնավոր վարժանքներ անցկացնելու մասին։
Դրանց ընթացքում մշակվել են այնպիսի խնդիրներ, ինչպիսիք են հարվածները ցամաքային թիրախներին և հարձակողական գործողությունները ծովում։ Վերջին 24 ժամվա ընթացքում, ըստ Թայվանի ռազմական գերատեսչության տվյալների, կղզու հարակից տարածքներում հայտնաբերվել են ՉԺԱԲ-ի չորս նավ և 57 ռազմական ինքնաթիռ, որոնցից 28-ը հատել են Թայվանի նեղուցի, այսպես կոչված, միջին գիծը և մտել կղզու հակաօդային պաշտպանության գոտի:
Թայվան կղզին սեփական վարչակազմի կողմից կառավարվում է 1949 թվականից, բայց Պեկինն այն համարում է միասնական երկրի անբաժանելի մասը և կոչ է անում օտարերկրյա պետություններին հավատարիմ մնալ «մեկ Չինաստանի» քաղաքականությանը:

Делегация депутатов Бундестага начала визит на Тайвань
Группа германских законодателей прибыла в понедельник с четырехдневным визитом на Тайвань. Как передает ТАСС, об этом сообщило внешнеполитическое ведомство острова.
Делегацию в составе 10 человек возглавляют зампредседателя Свободной демократической партии Германии Йоханнес Фогель и глава комитета парламента по обороне Мари-Агнес Штрак-Циммерман.
Запланированы встречи с главой тайваньской администрации Цай Инвэнь, председателем правительства Су Чжэньчаном, спикером Законодательного юаня (парламент) Ю Сикунем, руководителем внешнеполитического ведомства Джозефом У, другими должностными лицами. Парламентарии посетят научный парк Синьчжу.
В октябре 2022 года германские законодатели дважды посещали Тайвань, что привело к осложнению отношений между Пекином и Берлином. Международная напряженность вокруг Тайваня обострилась после состоявшегося 2-3 августа прошлого года визита в Тайбэй спикера Палаты представителей Конгресса США Нэнси Пелоси. На следующий день после его завершения Народно-освободительная армия Китая (НОАК) приступила к масштабным маневрам с ракетными стрельбами в шести зонах акватории острова.
Восточная зона боевого командования НОАК 8 января сообщила о проведении очередных учений в акваториях и воздушном пространстве вокруг Тайваня. В ходе них были отработаны такие задачи, как нанесение ударов по наземным целям и наступательные действия на море. За последние сутки, по данным тайваньского военного ведомства, в прилегающих к острову районах было выявлено четыре корабля НОАК и 57 военных самолетов, 28 из которых пересекали так называемую срединную линию Тайваньского пролива и заходили в опознавательную зону ПВО острова.
Тайвань управляется собственной администрацией с 1949 года, но в Пекине его считают неотъемлемой частью единой страны и призывают иностранные государства соблюдать политику "одного Китая".