Լաչինի միջանցքի արգելափակումը խոչընդոտում է խաղաղության գործընթացին. ԱՄՆ դեսպանատուն
Պաշտոնական Վաշինգտոնի գնահատմամբ՝ Լաչինի միջանցքի արգելափակումը խոչընդոտում է խաղաղության գործընթացին և խաթարում է միջազգային վստահությունը:
«Ազատության» հարցմանն ի պատասխան՝ Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատնից հայտնել են, որ Միացյալ Նահանգները շարունակում է «մտահոգված մնալ Լաչինի միջանցքի հասանելիության խաթարման և ստեղծված իրավիճակի հումանիտար հետևանքների առնչությամբ»։
«Մենք կոչ ենք անում լիարժեք վերականգնել ազատ տեղաշարժը միջանցքով։ Բոլոր հարցերում առաջընթացի միակ ճանապարհը բանակցություններն են»,- հայտնել են դեսպանատնից։
Հարցին, թե արդյո՞ք ԱՄՆ -ն որևէ քայլ ձեռնարկում է Արցախում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի ուղղությամբ, հնարավո՞ր է հումանիտար օգնության տրամադրում Արցախին, դեսպանատանից պատասխանել են. «ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունն արձագանքում է Հայաստանում գտնվող տեղահանված անձանց կարիքներին՝ ՀՀ կառավարության պահանջներին համահունչ»։

Блокирование Лачинского коридора препятствует мирному процессу – посольство США в Армении
По оценке официального Вашингтона, блокирование Лачинского коридора препятствует мирному процессу и нарушает международное доверие. Об этом заявили в посольстве США в Армении в ответ на вопрос радиостанции "Свобода", передает Aysor.
Отмечается, что США "обеспокоены нарушением доступности Лачинского коридора и гуманитарными последствиями сложившейся ситуации".
"Мы призываем полноценно восстановить движение по коридору. Единственный путь прогресса во всех вопросах – переговоры", - отметили в посольстве.
На вопрос, возможно ли оказание гуманитарной помощи Арцаху, в посольстве заявили: " Агентство по международному развитию США реагирует на нужды переселенных лиц, находящихся в Армении, в соответствии с требованиями правительства Армении".