ԱՄՆ-ը և Ճապոնիան հայտարարել են անվտանգության ոլորտում համագործակցությունն ակտիվացնելու մասին
ԱՄՆ-ը և Ճապոնիան, Չինաստանի հետ կապված ընդհանուր մտավախությունների ֆոնին, հայտարարել են անվտանգության ոլորտում համագործակցությունն ակտիվացնելու մասին, իսկ Վաշինգտոնը վճռական աջակցություն է հայտնել ռազմական հզորությունն ավելացնելու գաղափարին, որի մասին Տոկիոն հայտարարել էր անցած շաբաթ, NEWS.am-ի հաղորդմամբ տեղեկացրել է «Голос Америки»-ն։
«Մենք համաձայն ենք, որ Չինաստանը մեծագույն ընդհանուր ռազմավարական խնդիր է, որին բախվել ենք մենք, մեր դաշնակիցները և գործընկերները»,- ասել է պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենն այն բանից հետո, երբ ինքը և պաշտպանության նախարար Լլոյդ Օսթինը Վաշինգտոնում հանդիպել են իրենց ճապոնացի գործընկերների հետ։
Նույն մամուլի ասուլիսում Օսթինը հայտարարել է Ճապոնիայում լրացուցիչ ծովային հետևակային գունդ ստեղծելու պանների մասին։
Բլինքենը տեղեկացրել է, որ երկու կողմերը պայմանավորվել են ընդլայնել ընդհանուր տիեզերական պաշտպանության իրենց պայմանագրի գործողությունը։
Օսթինը հինգշաբթի Պենտագոնում նորից կհանդիպի Ճապոնիայի պաշտպանության նախարար Յասուկաձու Խամադայի հետ, դրանից հետո՝ ուրբաթ, տեղի կունենա նախագահ Ջո Բայդենի և Ճապոնիայի վարչապետ Ֆումիո Կիսիդայի հանդիպումը։
Համաձայնագիրը կնքվել է այն բանից հետո, երբ Ճապոնիան անցած ամիս հայտարարեց իր ռազմական հզորությունը մեծացնելու մասին։
Հնգամյա պլանը կկրկնապատկի (ՀՆԱ 2 տոկոս) պաշտպանական ծախսերը։ Ճապոնիան կգնի հրթիռներ, որոնք կարող են խոցել ծովային և ցամաքային թիրախները  1 000 կիլոմետր հեռավորությունից։
Պատասխանելով ճապոնական բարեփոխումների մասին հարցին՝ Բլինքենն ասել է. «Ամերիկյան հականավային հրթիռները Ճապոնիայում կլինեն սպառազինության տեսքով՝ 2 000 հոգանոց ծովային հետևակ գնդի կազմում, որը կկենտրոնանա հետախուզության, հաղորդակցությունների մոնիթորինգի և ապահովման հարցերում»։ Այս մասին գործակալությանն ասել են ԱՄՆ վարչակազմի ներկայացուցիչները։ Այս տեղակայումը կավարտվի 2025թ.։
Պաշտոնական անձինք ավելացրել են, որ այս տարվա գարնանը ԱՄՆ բանակի հատուկ վաշտ՝ մոտ 300 զինվոր և սպա, կտեղակայվի։ Կտրամադրվի 13 նավ՝ ամերիկյան և ճապոնական զորքերն ու տեխնիկան տեղ հասցնելուն օգնելու համար, ինչը թույլ կտա արագ կատարել ուժերի և միջոցների տեղակայման առաջադրանքները։

США и Япония объявили об активизации сотрудничества в области безопасности
США и Япония объявили об активизации сотрудничества в области безопасности перед лицом общих опасений по поводу Китая, а Вашингтон решительно поддержал масштабное наращивание военной мощи, о котором Токио объявил в прошлом месяце, передает Голос Америки.
''Мы согласны с тем, что КНР - это величайшая общая стратегическая проблема, с которой столкнулись мы, наши союзники и партнеры'', - заявил госсекретарь Энтони Блинкен после того, как он и министр обороны Ллойд Остин встретились со своими японскими коллегами в Вашингтоне.
На той же пресс-конференции Остин объявил о планах развернуть в Японии дополнительно полк морской пехоты.
Блинкен также сообщил, что две стороны договорились расширить действие своего договора об общей космической обороне.
Остин снова встретится с министром обороны Японии Ясукадзу Хамадой в четверг в Пентагоне; после этого в пятницу состоится встреча президента Джо Байдена и премьер-министра Японии Фумио Кисиды.
Соглашение последовало почти за годом переговоров и было заключено после того, как Япония в прошлом месяце объявила о крупнейшем наращивании военной мощи со времен Второй мировой войны.
Пятилетний план удвоит расходы на оборону до 2% от валового внутреннего продукта. Япония закупит ракеты, которые могут поражать морские и наземные цели на расстоянии 1000 км.
Отвечая на вопрос о японских реформах, Блинкен сказал:
''Мы искренне приветствуем новые стратегии, особенно потому, что существует замечательное совпадение между нашей и японской стратегиями.... Мы приветствуем приверженность увеличению инвестиций, расширению ролей, миссий и возможностей… более тесному сотрудничеству не только между Соединенными Штатами и Японией, но и с другими союзниками и другими партнерами''.
Американские противокорабельные ракеты прибудут в Японию в виде вооружения для полка морской пехоты численностью 2000 человек, который сосредоточится на вопросах разведки, мониторинга и обеспечения коммуникаций, сообщили агентству ''Рейтер'' представители администрации США. Ожидается, что эта передислокация будет завершена к 2025 году.
Официальные лица добавили, что весной этого года будет развернута отдельная рота Армии США численностью около 300 солдат и офицеров. Также будет предоставлено 13 кораблей для помощи в переброске американских и японских войск и техники, что позволит быстро выполнять задачи рассредоточения сил и средств.