Ուկրաինայի պաշտպանության փոխնախարարը հրաժարական է տվել
Ուռճացված գներով գնումների շուրջ ծագած սկանդալի ֆոնին հրաժարական է տվել Ուկրաինայի պաշտպանության փոխնախարար Վյաչեսլավ Շապովալովը։ Համապատասխան հաղորդագրությունը հունվարի 24-ին հայտնվել է Ուկրաինայի պաշտպանության նախարարության կայքում։
Շապովալովը պատասխանատու էր Ուկրաինայի զինված ուժերի նյութատեխնիկական ապահովման համար։ Նա ինքն է հրաժարական տվել, որպեսզի «սննդի ծառայությունների գնման հետ կապված մեղադրանքների արշավի արդյունքում Ուկրաինայի զինված ուժերի կայուն ապահովման համար սպառնալիքներ չստեղծվեն»։
«Չնայած այն հանգամանքին, որ հնչեցված մեղադրանքներն անհիմն են՝ Վյաչեսլավ Շապովալովի հայտարարությունը պաշտոնանկության մասին արժանի արարք է եվրոպական և ժողովրդավարական քաղաքականության ավանդույթներում, և ցույց է տալիս, որ պաշտպանական շահերն ավելի բարձր են, քան ցանկացած կաբինետ կամ աթոռ», - ասվում է Ուկրաինայի ՊՆ տարածած հաղորդագրության մեջ:

Замминистра обороны Украины Вячеслав Шаповалов подал в отставку
На фоне скандала с закупками по завышенным ценам заместитель министра обороны Украины Вячеслав Шаповалов подал в отставку. Соответствующее сообщение появилось на сайте украинского Минобороны 24 января.
Шаповалов отвечал за тыловое обеспечение Вооруженных сил Украины. Он сам подал в отставку, чтобы ''не создавать угрозы для стабильного обеспечения ВСУ в результате кампании обвинений, связанных с закупкой услуг питания''.
''Несмотря на то, что озвученные обвинения необоснованны и безосновательны, заявление Вячеслава Шаповалова об увольнении является достойным поступком в традициях европейской и демократической политики, демонстрация того, что интересы обороны выше, чем любые кабинеты или кресла'', - указано в сообщении Министерства обороны Украины.