Ռուսաստանում ԱՄՆ նոր դեսպան Լին Թրեյսին պաշտոնապես աշխատանքի է անցել
Ռուսաստանում ԱՄՆ նոր դեսպան Լին Թրեյսին իր հավատարմագրերի պատճեններն է հանձնել ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Սերգեյ Ռյաբկովին, գրում է «Коммерсантъ»-ը։
Դրա համար Թրեյսին նախ եկել է ՌԴ նախարարություն։ Հավատարմագրերի հանձնումը ձևական բնույթ է կրում, որից հետո դիվանագետը համարվում է ընդունող երկրում պաշտոնապես աշխատանքի անցած։
Հանդիպման ընթացքում Ռյաբկովը դեսպանին մատնացույց է արել «ԱՄՆ-ի ներկայիս առճակատման կուրսի հակաարդյունավետությունը, որը հղի է լուրջ բացասական հետևանքներով», Լին Թրեյսիից ակնկալում են, որ նա չի միջամտի Ռուսաստանի ներքին գործերին։
ԱԳՆ-ում հանդիպումից հետո ամերիկյան դիվանագիտական առաքելությունը հայտարարել է, որ դեսպանը «հատուկ ուշադրություն կդարձնի մեր երկրների մայրաքաղաքների միջև երկխոսության պահպանմանը աննախադեպ լարվածության շրջանում»: Թրեյսին նաև կվերահսկի Ռուսաստանում ձերբակալված բոլոր ամերիկացիների հանդեպ արդար վերաբերմունքի պահպանումը։
Նոր դեսպանը Մոսկվա է ժամանել հունվարի 26-ին՝ դառնալով Ռուսաստանում ԱՄՆ առաջին կին դեսպանը։
Հիշեցնենք, որ մինչ այդ Լին Թրեյսին եղել է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան, Ռուսաստանի հարցերով խորհրդական Պետդեպարտամենտի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով բյուրոյում, Մոսկվայում ԱՄՆ դեսպանատան ղեկավարի տեղակալ, ինչպես նաև աշխատել է Թուրքմենստանում, Պակիստանում և Ղազախստանում։

Новый посол США в России Линн Трейси официально приступила к работе
Новый посол США в России Линн Трейси вручила замглавы МИД РФ Сергею Рябкову копии верительных грамот, передает "Коммерсантъ".
Для этого Трейси впервые прибыла в российское министерство. Вручение грамот является формальностью, после которой дипломат считается официально приступившим к работе в стране пребывания.
Во время встречи Рябков указал послу на "контрпродуктивность нынешнего конфронтационного курса США, чреватого серьезными негативными последствиями", от Линн Трейси ждут, что она не будет вмешиваться во внутренние дела России.
В американской дипмиссии по итогам встрече в МИДе заявили, что посол будет уделять "особое внимание поддержанию диалога между столицами наших стран в период беспрецедентной напряженности".Трейси также проконтролирует соблюдение справедливого обращениями со всеми задержанными в России американцами.
Новый посол прибыла в Москву 26 января, став первой женщиной-послом США в России.
Напомним, что до этого Линн Трейси была послом США в Армении, занимала пост советника по российским вопросам в Бюро Госдепартамента по делам Европы и Евразии,  заместителя главы миссии посольства США в Москве, а также работала в Туркменистане, Пакистане и Казахстане.