Տեղի է ունեցել վարչապետ Փաշինյանի և նախագահ Խաչատուրյանի հանդիպումը
Իր խոսքում Հանրապետության նախագահը նշել է. «Պարոն վարչապետ շնորհակալություն մեր հերթական հանդիպման համար: Նախորդ հանդիպումից հետո խնդիրներ ենք լուծել, բայց այս բարդ ժամանակներում երևի պետք է մենք պատրաստ լինենք անակնկալների, ցավոք սրտի: Այդ առումով, շատ կարևոր է, որ կառավարությունը շարունակում է իր նախատեսած ծրագրերի իրականացումը:
Ուզում եմ ասել, որ հետևելով կառավարության աշխատանքին, դա շատ կարևոր հանգամանք եմ համարում: Այսինքն՝ կառավարությունն իր 2021-2026 թթ ծրագրերի շարունակականությունն է ապահովում: Մեկ կարևոր հանգամանքի վրա եմ ուզում ուշադրություն դարձնել: Դուք անընդհատ ասում եք ինստիտուցիոնալ փոփոխությունների և պետական ինստիտուտների մասին: Երևի մեր պետության մեջ ամենամեծ բացթողմն այս 30 տարիների ընթացքում դա է եղել, որ մենք այդպես էլ չենք կարողացել կամ չենք ուզել դա անել տարբեր շարժառիթներից ելնելով, հակառակը՝ նույնիսկ առանձին դեպքերում՝ ավելի լավ էր, որ այդ բարեփոխումները, որոնք ուղղված էին պետական ինստիտուտների կայացմանը՝ չանեին:
Այն աշխատանքները, որոնք կատարվում են 2018 թվականից հետո, որոնք միտված են նոր պետական ինստիտուտների ձևավորմանը, շատ դեպքերում դժվարությամբ են առաջ գնում, որովհետև նախկինում արմատավորված այդ վատ ավանդույթները դժվար է փոխել: Նախորդ մեր հանդիպմանը մենք խոսում էինք սահմանադրականության, դատական համակարգի մասին, կարծում եմ, որ Դուք շատ ավելի լավ եք պատկերացնում և գնահատում վիճակը և ամենաշահագրգիռը Դուք եք և կառավարությունը: Համոզված եմ, որ այդտեղ մենք հաջողություն կունենանք:
Մեկ դիտարկում ևս: Ուզում եմ անձամբ Ձեզնից շնորհակալություն հայտնել երկրաշարժի հետ կապված Ձեր մոտեցման համար, նաև կառավարությանը: Նկատի ունեմ մեր հարևան երկիր Թուրքիային և՛ ցավակցություն հայտնելու, և՛ օգնության պատրաստակամություն հայտնելու համար: Նաև մեր բարեկամ Սիրիայի նկատմամբ ցուցաբերած վերաբերմունքի համար: Իրականում երկու երկրներում էլ դա գնահատվել է, Սիրիայում առանձնատուկ գնահատանքի է արժանացել: Կարծում եմ, որ մենք այլ կերպ չէինք կարող վարվել, որովհետև Սպիտակի երկրաշարժի վերքերը դեռևս թարմ են մեր հիշողություններում, և բացի այդ, դժբախտություն էր տեղի ունեցել մեր հարևան երկրում, մենք այլ կերպ չէինք կարող վարվել: Ուզում եմ առանձնահատուկ շնորհակալություն հայտնել Ձեզ նաև այդ որոշումների համար»:
Իր հերթին վարչապետ Փաշինյանը նշել է. «Շնորհակալ եմ մեծարգո պարոն նախագահ, ուրախ եմ Ձեզ տեսնելու համար, և շնորհակալ եմ ընդունելության համար: Իհարկե, մենք բազմիցս քննարկել ենք ամենատարբեր հարցեր և մեր մոտեցումը շարունակում է մնալ այն, որ ընդհանրապես մեր առջև ծառացող մարտահրավերներին մեր արձագանքը պետք է լինի ոչ միայն սիմետրիկ, այլև ասիմետրիկ: Ասիմետրիկ ասելով նկատի ունեմ հետևյալը, որ ընդհանրապես, ցավոք, այսօր այնքան շատ են պրոբլեմները, որ մեզ անընդհատ կարող են մտցնել այս պահի, այս րոպեի, այսօրվա խնդիրները լուծելու ռեժիմի մեջ, ինչն անհրաժեշտ է:
Բայց մյուս կողմից շատ կարևոր է երկարաժամկետ ռազմավարական պլանավորման և ռազմավարական բարեփոխումների օրակարգն առաջ մղելը՝ սկսած կրթական ոլորտից, շարունակած առանց բացառության բոլոր ոլորտների: Մեր հիմնական նպատակն այն է, որ պետությունը, պետական համակարգը շարունակի արդյունավետ աշխատել անկախ անձերից: Բոլոր դեպքերում մարդու նշանակությունը և դերը շատ մեծ է, բայց այնուամենայնիվ այդ համակարգը պետք է մարդուն, պաշտոնյային անընդհատ մղի, դրդի, նաև որոշակիորեն պարտադրի կառուցողական աշխատանք:
Այս առումով, պիտի առանձնահատուկ շնորհակալություն հայտնեմ Ձեզ կառավարության գործունեությանն աջակցելու համար, որովհետև այս բարեփոխումների օրակարգն, ըստ էության, հնարավոր չէ իրականացնել առանց Հանրապետության նախագահի աջակցության: Մենք այդ աջակցությունը տեսնում ենք, զգում ենք և դա չափազանց կարևոր է:
Դուք նշեցիք Թուրքիայում և Սիրիայում տեղի ունեցած աղետալի երկրաշարժի մասին: Շնորհակալ եմ, որ այդպես եք վերաբերվում կայացրած որոշումներին, որովհետև, այո, իսկապես շատ մեծ աղետ է տեղի ունեցել և լինել անտարբեր այդ ամենի նկատմամբ՝ ուղղակի որևէ կերպ հասկանալի չէր կարող և չի կարող լինել: Մանավանդ այն համատեքստում, որ ես այդ մասին նաև Ամանորյա ուղերձում նշեցի, որ եթե ուզում ենք մեր պետության հարատևությունն ապահովել՝ պետք է աշխատենք մեր հարաբերությունների որակը փոխել շատ ուղղություններով, բայց առաջին հերթին մեր տարածաշրջանում, որովհետև անկախ ամեն ինչից մենք այստեղ ենք, և մեզ շրջապատող երկրները, մեր հարևան երկրներն էլ են այստեղ:
Մենք առաջին հերթին պիտի աշխատանք տանենք այդ հարաբերությունների որակը փոփոխելու ուղղությամբ, իհարկե, հասկանալով՝ մենք այդքան միամիտ չենք, որ մտածենք, որ դա միայն մեզնից է կախված: Իհարկե, մեզնից չէ կախված և մենք ոչ մի հանգամանք չենք մոռանում:
Խնդիրն այն է, թե մենք ինչ ուղղությամբ ենք ուզում դասավորել կամ գործադրել մեր ջանքերը: Շատ կարևոր է, որ այս բոլոր հարցերը հաճախ ենք քննարկում: Կարծում եմ՝ շատերը գիտեն, որ մենք ոչ միայն պաշտոնական ֆորմատներով ենք հանդիպում, այլև ոչ պաշտոնական: Կա ըմբռնում, ներդաշնակություն և Հանրապետության նախագահի կողմից աջակցությունն իսկապես շատ կարևոր է, շնորհակալ եմ դրա համար»:

Prime Minister Nikol Pashinyan had a meeting with the President of the Republic Vahagn Khachaturyan.
In his speech, the President said: "Mr. Prime Minister, thank you for our regular meeting. We solved problems after the previous meeting, but in these difficult times, perhaps we should be prepared for surprises, unfortunately. In that sense, it is very important that the Government continues to implement its planned programs.
I want to say that following the work of the Government, I consider it very importan. In other words, the Government ensures the continuity of its 2021-2026 Action Plan. I want to draw attention to one important fact. You keep talking about institutional changes and state institutions. Perhaps the biggest omission in our state during these 30 years was that we could not or did not want to do it due to various motives, on the contrary, even in individual cases, it was better refrain from those reforms, which were aimed at accomplishment of state institutions.
The works that are being carried out since 2018, which are aimed at the formation of new state institutions, in many cases go forward with difficulty, because it is difficult to change those bad traditions rooted in the past. At our previous meeting, we talked about the constitutionality, the judicial system, I think that you have a much better understanding and assessment of the situation and you and the government are most interested in that. I am sure we will succeed here.
One more observation. I want to thank you personally for your approach to the earthquake, as well as the government. I mean to express our condolences and willingness to help our neighboring country Turkey, also for the treatment towards our friendly Syria. In fact, it was appreciated in both countries, it deserved special appreciation in Syria. I think we could not do otherwise, because the wounds of the Spitak earthquake are still fresh in our memories, and besides, there was a tragedy in our neighboring country, we could not do otherwise. I want to specially thank you also for those decisions."
In his turn, Prime Minister Pashinyan noted. "Thank you, honorable Mr. President, I am glad to see you, and thank you for the reception. Of course, we have discussed various issues many times and our approach continues to be that our response to the challenges we face in general should be not only symmetrical but also asymmetrical. By saying asymmetrical, I mean the following, that in general, unfortunately, today there are so many problems that we can constantly be pushed into the mode of solving the problems of this moment, this minute, today, which is also necessary.
But on the other hand, it is very important to advance the agenda of long-term strategic planning and strategic reforms, starting with the education sector and continuing in all sectors without exception. Our main goal is that the state, the state system should continue to work efficiently, irrespective of individuals. In all cases, the importance and role of an individual is very great, but still, this system must constantly push, motivate, and to a certain extent force that individual, an official, to do constructive work.
In this regard, I would like to express special gratitude to you for supporting the activities of the government, because the agenda of these reforms, in fact, cannot be implemented without the support of the President of the Republic. We see that support, we feel it, and it is extremely important.
You mentioned the catastrophic earthquake in Turkey and Syria. Thank you for your attitude towards those decisions, because yes, it was really a very big disaster and to be indifferent to all that simply could not and cannot be understood in any way. Especially in the context which I also mentioned in my New Year's address, that if we want to ensure the permanence of our state, we must work to change the quality of our relations in many directions, but first of all in our region, because regardless of everything, we are here, and the countries around us, our neighboring countries are also here.
First of all, we should work on changing the quality of those relations, of course, understanding that we are not so naive to think that it depends only on us. Of course, it does not depend only on us and we do not forget any circumstance.
The issue is in what direction we want to make efforts. It is very important that we discuss all these issues often. I think many people know that we meet not only in official formats, but also informally. There is understanding, harmony and support from the President of the Republic, which is really very important, thank you for that."