ՀԱՊԿ-ը հայտարարել է, որ աֆղանական ԻՊ-ի մինչև 4 հազար զինյալ է կենտրոնացված Տաջիկստանի հետ սահմանի մոտ
«Իսլամական պետության» (ԻՊ) աֆղանական մասնաճյուղի թվաքանակը հասել է մինչև 6,5 հազար զինյալի: Նրանց մեծամասնությունը գտնվում է Տաջիկստանի հետ սահմանի մերձակայքում։
Այս մասին այսօր մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել Է ՀԱՊԿ Միացյալ շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Անատոլի Սիդորովը։ «Ներկայում «Իսլամական պետության» աֆղանական մասնաճյուղի՝ «Վիլայաթ Խորասանի» անդամների թիվը զգալիորեն աճել է և կազմում է մոտ 6,5 հազար զինյալ, որոնցից մինչև 4 հազարը կենտրոնացած Է Տաջիկստանի հարավային սահմաններին՝ Բադախշանի,  Կունդուզի և Թախարի նահանգներում», - Սիդորովի խոսքերն է մեջբերում ТАСС գործակալությունը:
Սիդորովի խոսքով՝ Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանում կայունության հիմնական սպառնալիքը գալիս է Աֆղանստանի տարածքում հաստատված բազմաթիվ ծայրահեղական խմբավորումներից: Նա հավելել է, որ ամենամեծ վտանգը ներկայացնում են «Իսլամական պետությունը» և «Ալ-Քաիդան»:
«Բացի դրանից, տարածաշրջանում իրավիճակի ապակայունացմանը նպաստում է ազգային և կրոնական փոքրամասնություններին ճնշելու՝ թալիբների ղեկավարության քաղաքականությունը, միասնության բացակայությունը և հակասությունների աճը «Թալիբան» շարժման ներսում, տնտեսական իրավիճակի վատթարացումը և հումանիտար խնդիրների սրումը», - ասել Է նա։ Սիդորովը նաև ընդգծել է, որ թմրանյութերի անվերահսկելի շրջանառությունը և զենքի անօրինական տարածումը, թվարկված գործոնների հետ միասին, մեծացնում են Աֆղանստանի՝ քաղաքացիական պատերազմի վերադառնալու հավանականությունը:

ОДКБ заявила, что до 4 тыс. боевиков афганского ИГ сосредоточены у границы с Таджикистаном
Численность афганского филиала "Исламского государства" (ИГ, запрещено в РФ) возросла до 6,5 тыс. боевиков, до 4 тыс. сосредоточены у границы с Таджикистаном. Об этом заявил во вторник на пресс-конференции начальник Объединенного штаба ОДКБ генерал-полковник Анатолий Сидоров, передает ТАСС.
"В настоящее время численность афганского филиала "Исламского государства", это "Вилаят Хорасан" (деятельность запрещена в РФ), значительно возросла и составляет около 6,5 тыс. боевиков, из которых до 4 тыс. сосредоточены в южных границах Таджикистана, в провинциях Бадахшан, Кундуз и Тахар", - сказал он.
По словам Сидорова, в Центрально-Азиатском регионе главная угроза стабильности исходит от закрепившихся на территории Афганистана многочисленных экстремистских группировок. Наибольшую опасность представляют "Исламское государство" и "Аль-Каида" (запрещена в РФ), добавил он.
"Кроме того, дестабилизации обстановки в регионе способствует политика талибского руководства (движение "Талибан" запрещено в РФ) по притеснению национальных и религиозных меньшинств, отсутствие единства и рост противоречий внутри движения "Талибан", деградация экономической ситуации и обострение гуманитарных проблем", - указал он. Сидоров также подчеркнул, что неконтролируемый наркотрафик и нелегальное распространение оружия в совокупности с перечисленными факторами повышают вероятность возвращения Афганистана к гражданской войне.