ՀՀ կողմից Միջազգային քրեական դատարանի կանոնադրության վավերացման գործընթացի, հնարավոր խոչընդոտների, ՄՔԴ անդամ-պետություն դառնալուց բխող հնարավորությունների մասին «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցել է իրավագետ, միջազգային իրավունքի մասնագետ Վարդան Հակոբյանի հետ։
-        Պարոն Հակոբյան, Հայաստանը գործընթաց է սկսել ավելի քան երկու տասնամյակ առաջ ստորագրված, սակայն այդպես էլ չվավերացված՝ Միջազգային քրեական դատարանի կանոնադրության՝ Հռոմի ստատուտի վավերացման ուղղությամբ: Որքանո՞վ է այս գործընթացը կարևոր այսօր և ի՞նչ խնդիրներ են լուծվելու Հռոմի ստատուտի վավերացմամբ:
- Վավերացումը կարևոր է մի քանի տեսանկյունից։
Առաջին՝ Միջազգային քրեական դատարանը հանցավորության դեմ պայքարի կարևոր մեխանիզմ է։ Ճիշտ է՝ նրան ընդդատյա են միայն միջազգային հանցագործությունները, սակայն դրանք ամբողջ միջազգային հանրությանը մտահոգող հանցանքներն են (օրինակ` պատերազմական հանցագործությունները)։ Այս տեսանկյունից՝ Հայաստանի միացումը Միջազգային քրեական դատարանին նշանակում է մեծացնել մեր համեստ ներդրումը միջազգային հանցագործությունների դեմ պայքարում։
Երկրորդ՝ անդամակցությունը դրական է ազդում Հայաստանի միջազգային վարկանիշի վրա։ Միջազգաին քրեական դատարանի անդամ դառնալը ուղերձ է հղում, որ Հայաստանը կողմ է միջազգային հանցագործությունների կանխմանը և դեմ՝ անպատժելիությանը։ Հայաստանը դառնում է 100-ից ավել պետություններից բաղկացած համայնքի անդամ։
Երրորդ՝ մեր անդամակցությունը կարող է զսպող գործոն լինել այն պետությունների համար, որոնք մեր երկրի համար ռազմական վտանգ են ներկայացնում։ Ընդ որում՝ սա վերաբերում է ոչ միայն պատերազմ սկսելուն, այլև՝ պատերազմի ընթացքին։ Նվազում է այն անպատժելիության հնարավորությունը, որը, ցավոք, տեսել ենք վերջին տարիներին։
Եվ չորրորդ՝ անդամակցությունը դրական, բարոյահոգեբանական ազդեցություն կունենա մեր հասարակության վրա։ Կարծում եմ՝ կառաջանա այն համոզումը, որ պատերազմական վայրագությունները այլևս անպատիժ չեն մնալու, եթե, իհարկե, ռազմական գործողությունները վերսկսվեն։ Մենք ծարավ ենք արդարադատության, և այդ ծարավը կարող է հագուրդ ստանալ։
-        2004-ի օգոստոսին Սահմանադրական դատարանը Միջազգային քրեական դատարանի կանոնադրությունը ճանաչեց Հայաստանի Սահմանադրությանը հակասող: Հիմա այս խոչընդոտները իրավական հարթության մեջ լրիվ վերացե՞լ են և արդյո՞ք նախկինում Հռոմի ստատուտի չվավերացնելը զուտ իրավական հակասություններով էր պայմանավորված:
- 2004 թվականի ՍԴՈ-502 որոշմամբ Սահմանադրական դատարանը առանձնացրել էր այդպիսի հակասության երկու դրվագ։ Առաջինն այն էր, որ Միջազգային քրեական դատարանի իրավազորությունը գալու էր լրացնելու մեր ներպետական դատարանների իրավազորությանը, ինչը կհակասեր այն սահմանադրական կանոնին, որ մեր երկրում արդարադատության իրականացումը հանդիսանում է ՀՀ դատարանների բացառիկ իրավասությունը: Իսկ երկրորդն այն էր, որ Միջազգային քրեական դատարանի դատավճիռները պարտադիր են ու անդամ-պետությունների կողմից փոփոխման ոչ ենթակա, և այդ հանգամանքը կզրկեր ՀՀ իրավասու մարմիններին ներում և համաներում կիրառելու հնարավորությունից։
Իմ մասնագիտական կարծիքով՝ այդ հակասություններից, իրականում, առկա էր միայն երկրորդը։ Իսկ առաջինի դեպքում Սահմանադրական դատարանը սխալվել էր, քանի որ, ըստ իս, Միջազգային քրեական դատարանին անդամակցելը չի սահմանափակում որևէ անդամ-պետության ներպետական դատարանների գործառույթները։
2004 թվականի որոշումը հիմնված էր 1995թ․ Սահմանադրության վրա։ Ինչպես գիտենք, մինչ օրս երկու անգամ տեղի են ունեցել սահմանադրական փոփոխություններ։ Սակայն եթե համեմատենք խնդրահարույց հոդվածների հին ու նոր շարադրանքները, կտեսնենք, որ էական փոփոխություններ տեղի չեն ունեցել։
Իմ կարծիքն է, որ ներմանը վերաբերող դրույթները Սահմանադրության մեջ պետք է փոփոխվեն, որպեսզի հնարավոր դառնա Հռոմի ստատուտի վավերացումը։ Այդ փոփոխությունը կարող է լինել շատ պարզ․ օրինակ՝ կարելի է ավելացնել դրույթ այն մասին, որ ներում և համաներում չի կարող կիրառվել ՀՀ անդամակցությամբ միջազգային դատարանի կողմից դատապարտված անձանց նկատմամբ, եթե դրա հիմնադիր փաստաթղթով ներումն ու համաներումը արգելված են։
Իսկ այն հարցի կապակցությամբ, թե ինչով էր պայմանավորված նախկինում Հռոմի ստատուտի չվավերացնելը, պետք է ասեմ, որ, այո, այն չէր կարող վավերացվել, քանի դեռ չկար Սահմանադրական դատարանի հավանությունը։ Սակայն սա չի նշանակում, թե ՍԴՈ-502 որոշումը վերջնականապես փակել էր հարցը։ Եթե անգամ բացառենք հատուկ այդ հարցով սահմանադրական փոփոխություն կատարելու նպատակահարմարությունը, այդ փոփոխությունը կարող էր ներառվել 2005 թվականի կամ 2015 թվականի փոփոխությունների փաթեթի մեջ։ Ենթադրում եմ, որ անգործության պատճառը եղել է այն, որ Միջազգային քրեական դատարանի դերն ու կարևորությունը չի գիտակցվել այնպես, ինչպես որ՝ հիմա։
-        Ստատուտը վավերացնելուց և Միջազգային քրեական դատարան դիմելու հնարավորություն ունենալուց հետո հետադարձ ուժով հնարավո՞ր են դիմումներ, ո՞ր ժամանակահատվածից սկսած իրականացված հանցագործությունների առնչությամբ կարող ենք դիմել ՄՔԴ:
- Իսկապես, կարևոր է խոսել նաև մինչ վավերացումը տեղի ունեցած հանցագործությունների կապակցությամբ քննություն իրականացնելու մասին։ Դրա հնարավորությունը կարող է բացվել Հայաստանի կողմից համապատասխան հայտարարություն անելու դեպքում։ Ընդ որում՝ այդ հայտարարությունը անջատ է վավերացման գործընթացից, այսինքն՝ մեկը մյուսով պայմանավորված չէ, թեև կոնկրետ այս դեպքում օրենսդրական նախաձեռնությունը վերաբերում է և՛ Հռոմի ստատուտի վավերացմանը, և՛ հայտարարությանը։
Քանի որ այդ երկու ընթացակարգերը փոխկապված չեն, համապատասխան հայտարարությունը Հայաստանը կարող է անել՝ անկախ նրանից՝ Սահմանադրական դատարանը սպասվող որոշմամբ ինչ եզրահանգման կգա։ Այդ որոշումը վերաբերելու է միայն վավերացման հարցին։
Արդեն տեղի ունեցած հանցագործության նկատմամբ Միջազգային քրեական դատարանի իրավազորությունը ընդունելու մասին հայտարարությունը հետադարձ կարգով բացում է քննություն իրականացնելու հնարավորությունը։ Սակայն հանցագործությունը պետք է տեղի ունեցած լինի 2002 թվականից ոչ շուտ, քանի որ այդ ժամանակ է Հռոմի ստատուտը մտել ուժի մեջ։ Հայաստանը նախատեսում է ճանաչել Միջազգային քրեական դատարանի իրավազորությունը 2021 թվականի մայիսի 12-ից սկսած։
-        Ի՞նչ ընթացակարգ անցնելուց հետո Հայաստանի Հանրապետությունը կհամարվի ՄՔԴ լիարժեք անդամ:
- Եթե Սահմանադրական դատարանը այս անգամ հակասություններ չարձանագրի Հռոմի ստատուտի և Սահմանադրության միջև, հաջորդ քայլը լինելու է Ազգային ժողովի կողմից հարցի քննարկումը։ Ազգային ժողովի կողմից Հռոմի ստատուտի վավերացնելուց հետո կմնան մի քանի արարողակարգային քայլեր, և Հայաստանը կհամարվի Միջազգային քրեական դատարանի անդամ-պետություն։

О процессе ратификации со стороны РА Статута Международного уголовного суда, возможных препятствиях и возможностях, возникающих при вступлении в МУС, ИАА "Армедиа" побеседовала с юристом, специалистом в области международного права Варданом Акопяном.
- Г-н Акопян, Армения начала процесс ратификации Статута Международного уголовного суда (Римского статута), который был подписан более двух десятилетий назад, но до сих пор не был ратифицирован. Насколько важен этот процесс сегодня и какие проблемы решит ратификация Римского статута?
- Ратификация важна с нескольких точек зрения.
Во-первых, Международный уголовный суд является важным механизмом борьбы с преступностью. Правда, в юрисдикцию МУС входят только международные преступления, но это преступления, которые касаются всего международного сообщества (например, военные преступления). С этой точки зрения членство Армении в Международном уголовном суде означает увеличение нашего скромного вклада в борьбу с международными преступлениями.
Во-вторых, это членство положительно влияет на международный рейтинг Армении. Принадлежность к Международному уголовному суду - сигнал о том, что Армения выступает за предотвращение международных преступлений и является противником безнаказанности. Армения становится членом сообщества, состоящего из более чем 100 государств.
В-третьих, наше членство может стать сдерживающим фактором для тех государств, которые представляют военную угрозу для нашей страны. Причем это касается не только начала войны, но и хода войны. Возможность безнаказанности, которую мы, к сожалению, наблюдаем в последние годы, уменьшается.
И в-четвертых, членство окажет положительное, морально-психологическое влияние на наше общество. Думаю, появится убеждение, что зверства войны больше не останутся безнаказанными, если, конечно, военные действия возобновятся. Мы жаждем справедливости, и эту жажду можно утолить.
- В августе 2004 года Конституционный суд признал Статут Международного уголовного суда противоречащим Конституции Армении. На данный момент исчерпаны ли эти препятствия с юридической точки зрения, и была ли “нератификация” Римского статута вызвана чисто юридическими противоречиями?
- Согласно вышеупомянотому решению Конституционного суда, суд выделил два эпизода такого противоречия. Во-первых, юрисдикция Международного уголовного суда дополняла бы юрисдикцию наших национальных судов, что противоречило бы конституционной норме о том, что осуществление правосудия в нашей стране является исключительной юрисдикцией судов РА. А второе заключалось в том, что решения Международного уголовного суда являются обязательными и не подлежат изменению государствами-членами, и это обстоятельство лишило бы компетентные органы РА возможности применять помилование и амнистию.
По моему профессиональному мнению, из этих противоречий на самом деле присутствовало только второе. А в первом случае Конституционный суд ошибся, потому что, на мой взгляд, членство в Международном уголовном суде не ограничивает функции национальных судов любого государства-члена.
Решение 2004 года было основано на Конституции 1995 года. Как известно, после этого Конституция дважды поменялась. Однако если мы сравним старые и новые аспекты проблемных статей, то увидим, что существенных изменений не произошло.
Я считаю, что положения об амнистии в Конституции должны быть изменены, чтобы сделать возможным ратификацию Римского статута. Есть простой путь к этим изменениям - например, можно добавить положение о том, что помилование и амнистия не могут применяться к лицам, осужденным международным судом, членом которого является РА, если помилование и амнистия запрещены учредительным документом суда.
А в связи с тем, чем была вызвана нератификация Римского статута в прошлом, должен сказать, что да, он не мог быть ратифицирован до утверждения Конституционным судом. Однако это не означает, что решение КС от 2004 года окончательно закрыло вопрос. Даже если исключить целесообразность внесения поправок в Конституцию именно по этому вопросу, эта поправка могла быть включена в пакет поправок 2005 или 2015 года. Я предполагаю, что причина бездействия заключалась в том, что роль и значение Международного уголовного суда не были восприняты так, как сейчас.
- Возможны ли заявления и обращения в МУС задним числом после ратификации Статута?
- Действительно, важно говорить о проведении расследования в связи с преступлениями, имевшими место до ратификации. Возможность этого может открыться, если Армения сделает соответствующее заявление, оговорку. Причем это заявление отделено от процесса ратификации, то есть одно не обусловлено другим, хотя в данном конкретном случае законодательная инициатива относится как к первому, так и ко второму.
Поскольку эти две процедуры не связаны между собой, Армения может сделать соответствующее заявление независимо от того, к какому выводу придет Конституционный суд в связи с ожидаемым решением. Это решение будет касаться только вопроса о ратификации.
Заявление о признании юрисдикции Международного уголовного суда в отношении уже совершенного преступления открывает возможность проведения расследования задним числом. Однако преступление должно было произойти не ранее 2002 года, поскольку именно тогда вступил в силу Римский статут. Армения планирует признать юрисдикцию Международного уголовного суда с 12 мая 2021 года.
- После каких процедур Республика Армения будет считаться полноправным членом МУС?
- Если на этот раз Конституционный суд не зафиксирует противоречий между Римским статутом и Конституцией, следующим шагом будет рассмотрение вопроса Национальным Собранием РА. После ратификации Римского статута со стороны парламента РА останется несколько процедурных шагов, и Армения будет считаться государством-членом Международного уголовного суда.