Հաագայի միջազգային քրեական դատարանն արդարացրել է Կոտ Դ' Իվուարի նախկին նախագահին
Հաագայի միջազգային քրեական դատարանն անմեղ է ճանաչել Կոտ Դ՛ Իվուարի նախկին նախագահ Լորան Գբագբոյին, ով մեղադրվում էր մարդկության դեմ հանցագործությունների համար՝ հայտնում է News.am-ը՝ հղում անելով BBC-ին։
Նախկին նախագահի դեմ մեղադրանքներն առաջ են քաշվել կապված բռնության ալիքի հետ, որ համակել էր Կոտ Դ՛ Իվուարը 2010թ․ ընտրություններից հետո, և որի հետևանքով զոհվել էր 3000 մարդ։ Եւս 500 հազար մարդ ստիպված էր եղել լքել իր բնակավայրը։
Գբագբոն կալանավորվել էր 2011թ․՝ նախագահական թաքստոցում՝ ֆրանսիական զորքերի և ՄԱԿ խաղաղարարների օգնությամբ, որոնք սատարում էին ընտրված նախագահ Ալասան Ուատարին, ում հաղթանակն ընտրություններում Գբագբոն հրաժարվում էր ճանաչել։
Լորան Գբագբոն առաջին երկրի նախկին նախագահն է, ով կանգնել է Հաագայի դատարանի առջև։
Դատարանը վճռել է, որ Գբագբոն մեղավոր չէ, քանի որ մեղադրող կողմը չի կարողացել բավարար ապացույցներ ներկայացնել, և հայտարարել է, որ նա պետք է անհապաղ ազատ արձակվի։

Международный уголовный суд в Гааге оправдал бывшего президента Кот д'Ивуар
Международный уголовный суд в Гааге признал невиновным в преступлениях против человечности бывшего президента Кот д'Ивуар Лорана Гбагбо, передает BBC
Обвинения против бывшего президента были выдвинуты в связи с волной насилия, охватившей Кот д'Ивуар после выборов в 2010 году, в результате которой погибли три тысячи человек. Еще полмиллиона были вынуждены покинуть свои дома.
Гбагбо был задержан в 2011 году в президентском бункере при помощи французских войск и миротворцев ООН, которые поддерживали избранного президента Алассана Уаттара, чью победу на выборах Гбагбо отказывался признавать.
Суд постановил, что Гбагбо не виновен, так как обвинение не смогло представить достаточных доказательств, и объявил, что Гбагбо должен быть немедленно освобожден.